kleinspitz kasvattaja

sivusta seurannut

Kuinka muka kokenut kennel kasvattaja ei ota huomioon 10kk jalostussääntöä vaan rahan himossa tekee koiria kuin liukuhihnalla eikä piittaa jälkeläisistä( virheellisiä yksilöitä tullut).
Jos aina on päällekkäin kahdet pentueet eri roduista eikä hänellä ole aikaa koiria edes pihalle viedä vaan pihahäkeissä ovat kokoajan.
Pennut lukittuina sisälle. voiko tälläistä kutsua kasvattamiseksi? Ottaa niin päähän ku vielä saa myytyä koirat mutta uudelle omistajalle tulee ongelmia. uuden kleinspitzin ostajan kannattaa katsoa vähintää tuo 10kk pentuväli ja googlettamalla löytyy tärkeitä tietoja ettei tuollaiset kasvattajat kauaa enää kasvata.

2

1304

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kluuuuu

      No, höpö höpö. Kyllä se kennelliitto laskee ne astutus välit. Mikäli kasvattaja kasvattaa sekarotuisia siihen on kyllä vaikea puuttua, tarkoitan siis paperittomia.

      • aivan totta

        sitä paitsi, pienet sekarotuiset koirat menevät hyvin kaupaksi kohtuu-hinnalla. kukapa voisi vastustaa pientä pystykorvaista nappi-nenä palleroa. pienillä pystiksillä (pomeranian, kleinspitz, mittelspitz, volpino italiano) on lähes identtinen rotumääritelmä. ehkäpä joukkoon voisi laskea shipperkenkin mukaan... se, joka ei harrasta näyttelyitä ja haluaa vain lenkkikaverin ja seuralaisen, sille kelpaa seropikin. hintakin on silloin kohtuullisempi. siinäpä oiva eläke-päivien harrastus ja pikku lisä-tienisti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe