Hei!
Olen lähdössä 3-vuotiaan lapseni kanssa linja-autolla matkalle toiselle paikkakunnalle, matka kestää noin 2,5tuntia, eli siis on suht pitkä.
Tulisiko minun kiinnittää linja-auton penkkiin meillä oleva auton istuin (gracon cosmic) vai voiko lapsi istua etupenkillä vain vöissä, kun kuitenkin olen hänen vieressään kokoajan?
Mitä mieltä olette..?
3v. linja-autossa
7
1250
Vastaukset 7
- vastata...
mutta olisin myös kiinnostunut kuulemaan vastauksen. Itselläni on 2-v lapsi ja meilläkin on kesällä edessä pidempi kotimaan bussimatka.
- ole turvavöitä
Ainakaan noissa joita meidän perhe on käyttänyt, ei ole kaikilla paikoilla ollut vöitä. Viimeisimmät omat kokemukset vuoden takaa, lapsi ollut 4,5 tunnin bussimatkalla viimeksi syyslomalla. Ota ensin selvää noista vöistä, ja mieti, missä kuljetat istuinta silloin kun se ei ole auton penkillä.
- kun osaa
sillä jos linja-autossa vyöt niin sitten niihin. Jos ei ole niin sitten ei ole ja oman penkin kiinnittäminen ei onnistu myöskään. Entä juna tai lenokone? Tai sitten linja-auto riskillä ja kuten huomaat niin elämä on valintoja täynnä.
- ap.
Muuten varmaan kulkuneuvo olisikin joku muu, mutta näillä leveysasteilla pohjoisessa pikkupaikkakuntien välillä ei oikein ole muita julkisia vaihtoehtoja kuin se linja-auto :).
Ja olen melko varma että näissä autoissa on vyöt ainakin osassa penkeistä.. Joten siis tässä pähkäiltyäni taidan tehdä niin että 3-vuotias tulee istumaan vieressäni vöissä :).
Muutaman kerran aikaisemmin lapsen ollessa pienempi olemme matkustaneet niin että lapsi on ollut autonpenkissä, joka on kiinnitetty linja-autoon, mutta nyt ajattelin että 3-vuotias kuitenkin alkaa olla jo siinä mielessä "iso" että ymmärtää pysyä paikallaan kun niin täytyy tehdä.. ja toisaalta vöissä istuminen mahdollistaa pitkällä matkalla sen että lapsen on helpompi vanhemman avustamana tutkailla ympäristöään ja katsella ympärilleen, jottei kyllästyminen iskisi kovin helposti pitkällä matkalla.. Penkkiin sidottuna tuo ei ihan ole niin mahdollista.. tai toki on, mutta on se silti eri asia :).
- on tunnelmaa
3-vuotias ei saa istua linja-auton etupenkissä vaikka olisi vyökin.
- ap.
Mikä tai kuka sanoo ettei 3-vuotias lapsi saa istua linja-auton etupenkissä vöissä..? Mielelläni kuulisin.
- en ole
ap. kirjoitti:
Mikä tai kuka sanoo ettei 3-vuotias lapsi saa istua linja-auton etupenkissä vöissä..? Mielelläni kuulisin.
mutta muistaisin, että etupenkillä ja sitten siellä toisen oven jälkeen olevilla ns. etupenkeillä ei saanut istua muistaakseni alle 7 vuotias.. ihan vaan siitä syystä, ettei äkkijarrutuksen yhteydessä pienikokoinen kaveri lentäisi käytävälle/ kuskin selkään/ etulasiin...
Penkkirivistössä on kuitenkin hiukan suojaa siitä edelläolevasta penkistä..
korostan kuitenkin siis sitä etten ole ihan varma..
kannattaa tarkastaa kuljettavalta yhtiöltä kuinka heillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372102
- 56686
- 40633
- 62492
- 42490
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne64489- 45480
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15450Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh23448T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6447