Tämä ei ole sopivaa luettavaa tuhnulle, joka pelkää velkaantumista.
"Suomalaisten kuuluu pelätä velkaa"
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/04/01/velkaa-ei-tarvitse-maksaa-takaisin/20098579/12?pos=17
"Suomalaisten kuuluu pelätä velkaa"
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/04/01/velkaa-ei-tarvitse-maksaa-takaisin/20098579/12?pos=17
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen yrittänyt pari kertaa selittää tuhnutoopelle että oma kannattaa ostaa vaikka ikivelalla, siis niin että ei maksa lainkaan lyhennyksiä, vaan ainoastaan korkoja.
Ei tunnu menevän ymmärrykseen.
Jos laskee asumiskulut ilman lyhennystä nykypäivän hinnoilla ja vaikkka viime syksyn "huippukorolla" niin asuminen omassa on halvempaa kuin vuokralla. Eikö vain?
Isäni rakentama talo 70 luvulla maksoi vähän yli 100.000mk. Jos siitä olisi maksettu näihin päiviin asti pelkkiä korkoja, niin laina olisi edelleen olemassa ja se olisi siis 100.000mk, eli 16.667€. Eipä kuullosta älyttömän kovalta lainalta maksaa nyt pois. Asunnon myynnistä jäisi velan jälkeen monin kertainen summa jäljelle.
Seuraavaksi voisi miettiä sitä että kuinka suuri osa elämästä olisi kannattanu käyttää odotteluun, jos sillä olisi saanut saman talon vaikka hintaan 13.000€?
vaan tyhmien hintojen makselu vain on niin hirveän tyhmää:) Älä huoli, kyllä ihmiset asuntonsa ostavat. Ehkä jopa sinun, ja hirrrrmu halvalla. Hyvää lamaa.
Eipä tainnut tulla sitä kunnon paukkua mitä tuhnut ovat odattaneet.
20 vuoden päästä tämän päivän hinta ei enää tunnu ehkä yhtään tyhmältä.
Jos valtio olisi velaton, voisi korkoon käytetyt rahat laittaa johonkin tuottavampaan kohteeseen. Niinhän se menee asuntovelallisellakin, että asumisen kulut romahtaa, kun velka loppuu. Miksei voida hoitaa velkoja pois ja sen jälkeen säästää hyvinä aikoina ja syödä säästöjä huonoina aikoina?
Taustalla tässä on neljän vuoden vaalikausi ja sitä kautta lyhytnäköinen talouspolitiikka. Parin vaalikauden "veteraaneille" tulee jo täysi eläke. Kuka sellaisilla eduilla mitään yhteisiä asioita viitsii kymmenen vuoden päähän ajatella, kun kansan muistikin on vain muutama viikko?
Eilen säästetty 100€ onkin tänään 90€ ja tänään lainattu 90€ on huomenna 80€.
Inflaatio aiheuttaa sen että etukäteen ei kannata säästää, eikä investointeja kannata siirtää.
Eläkeläisiltä ja muilta köyhiltä marginaaliryhmiltä rahat pois!!!
Jättivelat vaan pyörittämään talouden rattaita. Loistavia esimerkkejä tästä politiikista nähdään esim. Argentiinasta.