lumenkaatopaikalle ,pisti silmään uudet parisataa heppaset jontikat osa kaseja, joittenka pelkän peruskoneen hinta on yli satatuhatta euroo ja niihin peräkärryt muine laitteineen ei kaksisataatuhatta euroo ole mitään noista vehkeistä ja kaikki järjestään maajusseja uusine vehkeineen ,
kaiken kukkuraksi veronmaksajat on maksellu nämä vehkeet kalliimman mukaan sivutoimeentulorahotuksena siihen samaan pottiin kuuluu esim 2 työmiehen palkat veroeuroista ja vielä halli työstökoneineen,
jos yrittää tehrä jotain tuottavaa mutta yleensä se on tunnetusti jääny vain yrityksen tasolle mutta koneet ja hallit on rahastettu veronmaksajien pussista ,
todella ikävää niille urakoitsijoille jotka rehellisesti omalla työllään ostelevat koneet ja hallit maksaen ne itse ja myöskin verot viimeistä piirtoo myören todella syrjivää toimintaa erään ihmisryhmän etujen eteen ,olis korkee aika korjata tilanne menee liian rivoksi touhuksi ,.,.,.-
kaiken kukkuraksi veronmaksajat on maksellu nämä vehkeet kalliimman mukaan sivutoimeentulorahotuksena siihen samaan pottiin kuuluu esim 2 työmiehen palkat veroeuroista ja vielä halli työstökoneineen,
jos yrittää tehrä jotain tuottavaa mutta yleensä se on tunnetusti jääny vain yrityksen tasolle mutta koneet ja hallit on rahastettu veronmaksajien pussista ,
todella ikävää niille urakoitsijoille jotka rehellisesti omalla työllään ostelevat koneet ja hallit maksaen ne itse ja myöskin verot viimeistä piirtoo myören todella syrjivää toimintaa erään ihmisryhmän etujen eteen ,olis korkee aika korjata tilanne menee liian rivoksi touhuksi ,.,.,.-
Vastaukset 25
Vanhimmat
veronmaksajia, jotka ostelee kasin jontikoita jollekin toiselle.
Ottaisin mielelläni myös sellaisen.
Minun on ainakin pitänyt ostaa omasta pussista.
4€ tuntipalkasta.
nekin sielä toimistossa ovet veronmeksajien veroeuroilla palkattu vain maajusei varten ,.,.,
paperit täyttää kyl se siitä sit jontikalla huruutellee tukirahoja laskemas vihreelehtises,.,.,
sinä siellä olet käynyt?
Et kertaakaan arvaan koska et noista jutuista tiedä mitään.
ne veronmaksajat käyvät tyrkyttämässä rahojaan maajusseille.
Silloin ei ole näkynyt yhtäkään, kun minä olen siellä käynyt.
sosiaalitoimistosta saa vastikkeetonta veronmaksajan rahaa kaikki muut, paitsi maajussit. Maataloustoimistosta ei saa vastikeetonta tukea kukaan.
ei saa peläätä.,.,.
kyl hyvvää tulee ,.,.kyl ne neuvoo alä pelkää.,.,
käyppä uuestaan elä pelkkää.,.,.,
ovi siinä samassa aulassa ja neuvoivat sinut sinne?
säästää 40 vuotta mutta nyt on uusi kone alla,kyllä kannatti kituuttaa.
vai keksitkö ihan iteee,.,.,
kummatkin toimistot niin se menee,.,
verokuitilla ilman tiisseli veroa samoilla mestoilla kuormaautojen kanssa, pitäis se lumenkaatopaikka olla matkan päässä auttais autoilijoita hitusen.Sama havaittavissa metsäajossa kuivuripolttoaineella maatalouden tuloista vähennetyillä traktorikuormainkärryllä täydellä ajoverovähennyksellä samoilla savotoilla.
kun toiset tekee töitä.
Eikä asiassakaan mikään osunut kohdalleen.
ti sisätyö, toiset taas ulkona kuin lintulauta.
kun makselee niin paljon veronmaksajien veroeuroi ja silti ulkona voi voi,.,.,
nykyisiin traktoreihin käyttää, pitää olla moottoripolttoainetta, tämä vaan taas neuvona tietämättömyydellesi.
Ja jos tehdään maatalouden ulkopuolista työtä, kuten lumenajoa jossain tilan ulkopuolella pitää olla dieseliä tankissa.
Taas yksi esimerkki valheellisesta kirjoittelusta!!
Ajoneuvohallintokeskuksen tilille Nordea 166030-113418. Päivämaksu on maksettava ennen polttoainemaksun alaiseen käyttöön ryhtymistä.Se siitä tiedollasi retostelusta, odota ny ihan ajankanssa niin pääset tonkimaan isänmaata kylvökuntoon.
Ootse sinä osannut hyvin korttis pelata kun ei tarvii tehdä muuta elääkseen kuin katella lumikonneita kateellisena. Voishan tuo olla ihan mukavaa hommaa katella ja olla vaan. Mutta kun se toimeentulo ei meille kaikille ole ihan pelkkä itsestään selvyys. No monesti talvella on ollut nyt esim täläänen päivä ohjelma nain talvella musituttaisin että kesä aika on paljon paljon kiireisempää ja pitemmät päivätKiireiseen aikaan kellon ympäri kun on nämä pelto työt ja ne on tehtvä justiinsä silloin kun niitten aika esim säilörehu( pituuttä pitäisi olla kasvilla mutta tähkä ei saa tulla muuten kyllä näkyy d-arvossa ja siitä seuraa että lehmät ei lypsä niin hyvin sillä rehulla ja sitten joutuu ostamaan kovasti kalliita tiivisteitä ja täysrehuja ja se nakertaa tulosta.)
3:30 lumia auraamaan tai aikasemmin riippuen lumitilanteesta.
5:00 aamukahvit
5:30 aamutöihin ja lypsylle navettaan
8:20 tilan töitä, lumi urakointia, metsätöitä; koneitten ja laitteiden korjau ym
11:00 Elukoita ruokkimaan vasikoitten juotto
11:30 välipala
12:00 tilan töitä, lumi urakointia, metsätöitä; koneitten ja laitteiden korjau ym
15:00 navettaan ilta lypsy.
18:20 Jos on töitä niin töihin esim lumi urakointia.
21:00 ilta käynti navetaan
21:20 vois vaikka pyhittää vapaa ajalle jos ei ole muuta
Tuo oli vain esimerkki päivästä hommat voi vaihdellä ja mihin aikaan vaihtelee. Aamuksi pittää olla tiet auki ihmisille jos on lunta tullut. Ja tärkein LEHMÄT ovat eläviä joku voi sairastua milloin tahansa ja mihin kelloon aikaan tahansa tai poikia ja silloin sitä pitää yölläkin pitää silmällä. Reilu tunti sitten uusi sonni vasikka tuli maailmaan, onneksi nyt ei tarvii koko yötä poikimistä vahtia.
Niin ja sekkiin se vissiin kertoo että tää ei ole mikään kultakaivos kun emäntä joutuu käymään tilan ulkopuolella töissä.
Niin ja ne traktorien hinnat ovat kuule suoraan viljelijän/urakoitsijan tilistä voitoista pois. Kuule olishan se ihan kiva että samat työt vois tehdä vaikka 100 euron arvoisella laitteella. Niin jäis ne rahat sitten vaikka ferrarin ostoon. Mutta mites niitä tuloja kerätä jos ei ole työkaluja.
Siinä missä viljelijä/urakoitsija investoi itse sen kalliin koneen, navetan, tai minkä tahansa työvälineen. Niin esim stora enso tarjoaa työntekijöilleen firman puolesta paperikoneet.
niin ja ei kukaan huvikseen osta niitä kalliita konneita.
Mutta jos on yksin kertaisesti niin isoksi laajentanut yritys toimintansa niin isoksi että tarvitsee isot koneet ja työvoimaa niin eikös se ole hyvä asia että työlistää ihmisiä vai oisiko sinun mielestäsi parempi olla kortistossa.
Kyllä on nyt lama aikaan moni tuttu mettäkonekuski joutunut lomautetuksi ois varmaan monelle ilo jos sais vaikka näitä lumi ym traktori hommia. No sinä vissiinkin näytät viihtyvän hyvin pummina niin sinua ei varmaan haittaa vaikkei töitä olisikaan.
ps. ei muttta ihmeessä ostatappa itelles maatila ja ruppee maajussiksi kun kerran uskot että tällä alalla niin hyvin kerran tienaa (sitä uskoa nyt tässä varsinkin tarvitsee).
noin paljon on töitä luulis pärjäävän ilman tukia ja yhteiskunnan avustuksia ,ei kukaan muukaan toisten veroeuroja pummaile ,viljelijä tekee työtä noin kuukauden ja nukkuu 11 kuukautta vuores veronmaksajien veroeuroilla . ettette häpee todella törkeetä toimintaa,.,.,
mitä sammakoita suustasi päästelet,lainaus omastasi: kyllä on nyt lama aikaan moni tuttu mettäkonekuski joutunut lomautetuksi ois varmaan monelle ilo jos sais vaikka näitä lumi ym traktori hommia. No sinä vissiinkin näytät viihtyvän hyvin pummina niin sinua ei varmaan haittaa vaikkei töitä olisikaan.
Niin kukas ne peltotyöt tekkee lopun kessää meilläpäin niitä ei ainakaan kukaan tule ilmaiseksi tekemään.
Tai kukas ne elukat hoitaa lopun vuotta meillä päin ei niitäkään kukaan tule ilmaseksi hoitomaan. Ja yllätys yllätys ne muuten on eläviä eläimiä ne ammut se saattaa sairastua ihan milloin tahhaan.
ja lehmät hoijellaan ite kukas muu ei kellään oo oikeutta toisten veroeuroilla lomittajia porat eikä muutakaan ilmasta rahaa kehtaa ottaa se on kohjon touhuu,.,.,