Henkilöllisyyden todistaminen työnantajalle

Mihin perustuu työnantajan vaatimus henkilöllisyyden todistamiseksi passilla, kun vakituisille työntekijöille tehdään henkilökortit? Pitääkö 10 vuotta työssä olleen "todistaa" henkilöllisyytensä hankkimalla passi?
2990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Virallisesti henkilöllisyys voidaan todistaa Suomessa vain passilla tai poliisin antamalla henkilökortilla.
Tietysti niitä on muitakin kortteja, vaikka ajokortti, mutta ne eivät kelpaa esim. passia haettaessa.

Äänestä
  • Pakko on työnantajan noudattaa näitä "virallisia" henkilöllisyystodistuksia, siinä kun sanoo työntekijälle, että kyllä mä sun tunnen ja kirjoittaa melkoisen valtuutuksen kulkea ehkä luottamusta vaativilla reiteillä, niin jos jotain tapahtuu, ensimmäisenä on työnantaja syytteessä, että henkilötodistus/kulkulupa on myönnetty vanhan tuttavuuden perusteella. Laiminlyönti mikä laiminlyönti ja joskus vastuut voivat olla suuret.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pasilla kirjoitti:

Mihin perustuu työnantajan vaatimus henkilöllisyyden todistamiseksi passilla, kun vakituisille työntekijöille tehdään henkilökortit? Pitääkö 10 vuotta työssä olleen "todistaa" henkilöllisyytensä hankkimalla passi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu