hei, olen 21 vuotias nuori nainen, polttanut 6vuotta säännöllisesti,nykyään menee noin aski per päivä. haluaisin vinkkejä/ohjeita lopettamiseen. olen ajatellut ajankohdaksi joululomaa koska sillon ei ole muita paineita/ tekemisiä. olen pari kertaa yrittänyt lopettaa tuloksetta, ja pystynyt tällöin olemaan muutaman päivän polttamatta nikotiinipurkan avulla,mutta purkka ei auta henkiseen riippuvuuteen. tahtoisin todella lopettaa terveyteni vuoksi, mutta tahdonvoimaa ei kai ole tarpeeksi..kiitos kaikille jotka viitsivät vastata.
neuvoja!
charlotte
4436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voin neuvoa vain että sinun pitää olla päättäväinen ja luja päätöksessäsi lopettaa tupakointi. Tahdonvoimasta se on kiinni. Itse en ole siihen pystynyt. Olen 23 vuotias ja polttanut 6 vuotta minäkin. Vajaa aski menee päivässä. Kokeilin siirtymistä kevytsavukkeisiinkin ja yritin vähentää muttei onnistunut. Parhaimmillaan olen ollut polttamatta vain vajaan viikon. Tupakka valitettavasti maistuu tosi hyvin. Joskus minäkin vielä lopetan..
Poltin yli 30v. ja nyt lopetin Zyban-reseptilääkkeen avulla. Zyban maksaa n. 160e/2kk:n kuuri. Tupakat samalta ajalta saattaa saattaa maksaa enemmän.
Zybania on joskus käytetty ahdistuslääkkeenä.
Mulle ei tullut vieroitusoireita, mutta tupakanhimoa Zyban ei kokonaan poistanut.
Olen polttanut yhtä kauan kuin sinä. Pystyn olemaan viikkoja polttamatta, mutta sitten kun olen hieman ottanut ja istun jossain baarissa niin repsahdan.. Tavoitteena on selvitä joskus kapakki reissutkin ilman tupakkaa.
olen polttanut 20vuotta pari kertaa sairastunut vakavasti ja lopettanut vähäksi aikaa ,mutta sortunut aina uudestaan tänään aloitin uuden lakon se on hirveää hermot on tosi tiukalla mutta nicorelpurkka auttaa vähän toivon sulle voimia toivottavasti molemmat onnistutaankiva tietää että muutkin kärsii