neonin ikkunatiivisteet

ovako kalliit vaihdattaa? tiivisteet vuotavat -96 neonissa melkoisesti. taionko jotain korjasu niksejä? onko yleinen vika neoneissa?
4501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lisää vain etuikkunan tiivisteiden alle tavallista ikkunan tiivistettä missä on tarrakiinnitys toisella puolella. Itse ostin K-raudasta tavallista ruskeaa tiivistettä. Asennus on helppoa mutta katso ettei tiiviste ole liian leveää (ikkuna ei "istu" paikalleen kunnolla liian leveällä tiivisteellä).

Autoni on myös vm96 ja korjasin tiivisteet jo 3 vuotta sitten. Ennen suhinat alkoivat n 100km/h kohdalla mutta nyt 160km/h jälkeen = eli normaaliajossa ei suhinoita enään esiinny.

Äänestä

Kaikissa kehyksettömissä ovilaseissa on se vika, että ne vähitellen aukavat tihkumaan läpi. Ennemmin tai myöhemmin. Tiivisteiden lisäksi vaikuttavat saranoiden kunto ja oven paikoillaan istuvuus.

Äänestä
  • Suhina ominaisuus on myös uusissa Neoneissa. Vaikka lasi on kehystetty. Itselläni vm. 2003, ajettu 4000 km ja suhina alkaa vastaavasti 120 km/h kohdalla. Auton ominaisuus...

    Äänestä

Ikkunoiden tilttikulmat, eli sisäänpäinkallistus on säädettävissä oven alareunassa olevilla säädöillä. Ovipahvi vain pois ja lasinkehyksen alareunan kiinnitykset löysälle ja säätäen niin, että lasi kallistuu sisäänpäin lisää. Itselläni on tosin jo säätövara käytetty kokonaan ja täytynee ensikesänä vaihtaa taaempaan säätöön pitempi kierre vaikkapa kierretapista. Ohjeitakin kuvineen löytyy muistaakseni Neons.org sivustolta.
Säätö vaikuttaa aluksi helpommalta, kuin onkaan ja tankojen kaikki mutterit joutuu läysäämään saadakseen säädettyä niitä,eli kierretapin päässä oleva ruuvimeisseliura on vain hämäävä ja saa aluksi aukaisemaan vain ulomman lukkomutterin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkkk kirjoitti:

ovako kalliit vaihdattaa? tiivisteet vuotavat -96 neonissa melkoisesti. taionko jotain korjasu niksejä? onko yleinen vika neoneissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu