Olen aina suosinut pelikonsoleista playstationia, mutta jostain ihmeen syystä xbox 360 peleissä näyttää olevan parempi grafiikka? miksi? ps3:han on tehollisesti parempi ja olen aina luullut, että nvidia tekee parempia näytönohjaimia kuin ati. Joten taidan ostaa tällä kertaa jättää ps3:n ostamatta ja hommaan xbox 360:n. Tarkoitus ei ole kinastella, eikä provosoida ketään, mutta pettymys on toi ps3 mulle.
Xbox 360 vs ps3
qsfb09d
30606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Taidat olla imbotentti ennen ensimmäistä aktia?
Jatka elämäsi todistelua tänne , se sinun elämäsi tarinaa vain....
kummankaan konsolin omistamista. Monta pulloa olet vetänyt?
Joo osta boksi. Etupaneelissa on kiva grafiikka. Kun saat kolme punaista yhtä aikaa palamaan, konsolisi voittaa saksan matkan.
PS3:n piti olla ennennäkemättömiä pelielämyksiä tarjoava ihmelaite, mutta valheiden savuverhojen takaa paljastui ominaisuuksiinsa nähden rutkasti ylihintainen tekele, jota huomattavasti edullisempi XBOX360 kyykyttää mennen tullen pelikäytössä paremmilla peleillään ja ylivertaisilla grafiikoillaan.
PS3:n ainoa "valtti", Blu-Ray, alkaa sekin menettämään merkitystään, kun parempaan ja uudempaan tekniikkaan perustuvia Profile 2 BD-soittimia saa on jo pitkään saanut huomattavasti PS3:a halvemmalla ja vieläpä kaukosäätimen kera.
Siis mitä helvettiä, just sitähän mä sanoin, että molempia konsoleita oon kokeillut kavereiden yms. luona ja netistä lukenut grafiikka vertailuja
niin miksi viestisi ei ole boxipasien palstan puolella?
http://pelaajalehti.com/2008/01/28/xbox-360-ps3-playstation-3-kilpasilla-sony-ottaa-microsoftia-kiinni-euroopassa/
Taistelu näyttää ratkenneen. Xbox yritti mutta lopahti.
Siitä saitte kaikki xloota teinix-pelaajat.. Ps3 jyrää aina ja ikuisesti.. Sony on mahtavin ja ps3 on on paras pelikonsoli! Kaikki jotka väittää muuta valehtelee ja huijaa itseään.
...että myyntiluvut tekevät pelin?
Tuolla kyllä ollaan vielä selvästi perässä, ja Wii menee ihan omassa luokassaan.
Mihin siis perustuu tämä Sonyn uutisointi? Koittavatko kaivaa yritystään tappion suosta? Vai laitetaanko peliosastoa kauppakuntoon jotta kassaan saisi edes parin kuukauden palkkarahat.
...että "oikeasti" hyvät pelit tunnistaa sikahuonoista myyntiluvuista
Miten helvetissä joku äpärä voi väittää, että xlootassa olis parempi grafiikka?? Pitää olla puusilmä ja puol sokea, vittu! Tsiikaas Killzonea tai re5, niin pitäis puusilmänkin erottaa, että ps3:ssa on paras grafiikka, saatana.
...noita ikivanhoja multi-plat. pelejä joissa se porttaus on päin helvettiä vedetty. Noh, omapahan on päätöksensä. Ite olen tyytyväinen omaan pleikutafooniini.
Pleikkari sen ollapitää eikä mikään halpa exloota... pysyis Microsoft tekemäs vaan niitä tietokoneita, eikä kokoajan yrttäisi jotenkin yltyä PS3:sen tasolle. kun ei se loota siihen pysty, niin ei pysty
Grafiikkapiirillä joka perustuu NV47 chippin, eli siis Nvidia 7800.
Xenosin juuret sen sijaan on R600 piirin devel-versiossa joka on uudempaa arkkitehtuuria näytönohjauksen saralla.
PS3:n vanhuus näkyy juuri siinä että grafiikkaa tehdään piirillä joka perustui vuosia julkaisua edeltäneeseen tekniikkaan.
Unohtamatta vanhentunutta OpenGL 3D kirjastoa joka on ohjelmoinnissa käytössä; melko pian konsolin jälkeen kirjastoa uusittiin rankasti.
Itselläni sattuu olemaan molemmat konsolit, PS3 40 gb ja Elite 120 gb.
Ja kyllä, PS3:n Killzone, Metal Gear Solid ja GT5 näyttävät paremmalta kuin yksikään peli boksilla. Forzan mainokset lähinnä naurattavat, eivät ole vielä samalla tasolla. Myös Sonyn blu-ray soitin on loistava. PS3 on HILJAINEN, eikä kuumene. Ei myöskään tarvita erillistä, rumaa virtalähdettä, jonka sijoittelu on hankalaa.
Boksin ohjain ON parempi. Gears of War 2 ja Dead Space ihan ok. Boksin peleissä reunanpehmennys ei oikein toimi, sahalaitoja omasta mielestäni liikaa. Laite pitää järkyttävää meteliä, vaikka asennat pelit kovalevylle. Taivaan tosi. Hyviä pelejä ei boksille löydy, aikuiseen makuun. PS3:lle itselläni on reilu 20 peliä, boksille 4.
Jos täydellistä grafiikkaa haetaan, joudutte pettymään. Ehkä sitten seuraavan sukupolven konsoleissa. Killzonen ohjelmoijat tekivät hyvää jälkeä, toivottavasti kehitys jatkuu samantasoisena, PS3:ssa enemmän potentiaalia.
Pidän kummastakin konsolista :-) mutta PS3 vie voiton multimediatoistollaan, toistaa mitä vain formaattia, säädöt ovat huippuja. Käytän sitä blu-ray-, dvd-, ja divx-leffojen katseluun, digikuvien katseluun, musiikin kuunteluun. Netti toimii. Sillä vain on enemmän käyttöä omassa huushollissani.
Jo boksin valikot ovat avatar-hahmoineen perin lapsellisia ja typerän värikkäitä, ei aikuiseen makuun, sama juttu pelien kanssa. RE5 tuli hommattua, muttei kovin kummoinen ollut. Banjo Kazooien kaltaiset pelit eivät oikein sytytä :-).
Makuuhuoneessa uusi 47" Philipsin Full HD, olohuoneessa vanhempi 720p videotykki.
Grafiikoissa 360 yleensä voittaa PS3 version, mutta ero on niin vähäistä ettei siitä kannata edes puhua. KZ2 sen sijaan on tämän hetken paras grafiikkaisin konsolipeli. MGS4 ja GoW2 ovat samalla tasolla. PS3 tosiaan tekee erillisen BR-soittimen turhaksi ja konsoli on boxia hiljaisempi ja hiukan kookkaampi, mutta eipähän ole rumaa virtalähdettä erikseen. Molemmat konsoli lämpenevät vähän, mutta Xbox vähän enemmän.
PS3:n suurin plussa on sen mediaominaisuudet, mutta pelikonsolina X0 vie voiton. En käytä kumpaakaan musiikin kuunteluun yms, mutta PS3 BR-soittimena
En ole huomannut vikaa boxin reunanpehmennyksessä, ja kyllä se ääni hiljenee radikaalisti kun tallentaa pelit kovolle. Hyviä pelejä aikuiseen makuun on enemmän boxilla, kuin pleikkarilla. Ikäraja ei kerro aina kaikkea. Esim. Halo 3( 16) sopii hyvin myös aikuiselle, mutta Gears of War- pelien( 18) machoilu on lähinnä huvittavaa. Multiplatformit ostan pääsääntöisesti boxille ohjaimen ja pitkän kaverilistan takia. Grafiikat eivät ole pääsyy.
Totta, PS3:ssa on enemmän potentiaalia grafiikoiden kehittymiseen. Onhan kyseessä uudempi ja tehokkaampi laite, jonka tehoja vain ei osata hyödyntää.
Minäkin pidän molemmista:D Katson KAIKKI leffat formaatista riippumatta pleikalla. Netin selaaminen on kyllä sen verran kömpelöä, että teen sen suosiolla HP:n pöytäkoneella. Homesta en piittaa.
Boxi sen sijaan ankarassa pelityksessä.
Xboxille tyypillinen vihreä väri valikoissa ei häiritse, kun taustankin voi vaihtaa. Mutta toden totta, avatar-hahmot todella lapsekkaita ja typerän näköisiä, mutta onneksi niillä ei ole kovin suurta merkitystä. Kuten jo mainitsin, boxille löytyy pelejä aikuiseen makuun. Banjo Kazooieen on hölmöä verrata, sillä vastaavia on kaikilla alustoilla.
Ps3 ei toista läheskään kaikkia tiedostoja varsinkaan hd div-x pakattuna ja edelleen kaipaan kovasti kunnollista mediasoitin ohjelmaa jos joskus saisivat sen aikaiseksi.
Kyllä itsellä on ainakin teräväpiirtoiset divx:t pyörineet ongelmitta. :/
Jotkut toimii tosiaan mutta jotkut ei, en kyllä ymmärrä miksi. Jotakin koodekkipuutetta vielä Ps3.sessa on.
niin just. xboxille ei edes ole mahdollista tehdä yhtä nättiä peliä kuin killzone 2, eikä senkään grafiikat ole nin huipussa kuin ps3:lla voidaan pelille tuottaa. hehhehh... banjo kazooie...
ps3 hurraa nyt olkkarissa Harman Kardonin ja Geneleckkien säestyksellä. Bluerayt toimii. No silmiä on monen laisia.
Itsellä myös ps3 ja xbox360. Mitä tulee tuohon visuaalliseen toistoon, niin kyllä aikas tasoissa ovat ainakin vielä. Telkkuna mulla on 42 full hd ja ainakin siinä katsottuna parhaissa peleissä kummaltakin koneelta katsottuna löytyy karkkia silmille. On selvää, että erojakin löytyy kun etsimällä etsii, mutta näin ihan tavallisena maalikkona kumpikaan kone ei ole tuonnut pettymystä ainakaan pelien suhteen. Eräät yksinoikeus pelit kummallakin koneella ovat parhaista parhainta, joten sen takia mullakin nämä kummatkin huippu konsolit. Eipä tarvi sitten kaupan pelihyllyllä harmitella, että peli kiinostais, mutta pahus väärälle alustalle. Ja myös alekorikin tulee paremmin hyödynnettyä näin.
DVD levyt?
PS3 pahin ongelma on tuo, se kun olisi suurin piirtein paras mahdollinen skaalaava DVD soitin.
Itsellä tuosta ainakin tulee ostoon kynnyskysymys, ulkomailla asuessa kun kaappiin on kertynyt kolmen eri regionin levyjä hyvinkin tasainen määrä jokaista.
xbox 360 paskana rupeaa jo vituttaa lähetellä huoltoon. Mikä lie maanantai painos itelle sattunut.
http://www.youtube.com/watch?v=WO0cBy01j-E
Boxin voi sentään toimittaa huoltoon.
PS3 on taas niin surkea, että se on vuoden käytön jälkeen romuruosterautaa...
DVD- levyt katselen nykyisin Xlootalla ja BD-levyt pölyttyy hyllyssä, kun hieman yli vuoden vanha pleikka ei mene enään takuuseen. Sen oletettu kestoikä ei kuulemma ole vuotta pidempi :(
Kehukaa vaan surkeaa pleikkaanne...
:(((( Ei voi muuta sanoa, että helvetisti onnea sullekkin. Varmasti tolla asenteella pääset hyvin pitkälle elämässäs.
Ehkä sinun kannattaisi pitää turpasi kiinni asioista, joista et ymmärrä hölkäsen pöläystä.
Miksi en ymmärtäisi? Minä (huom. toisin kuin sinä) sain 1,5v vanhan konsolini takuuhuoltoon parilla puhelinsoitolla ja autoajelulla. Uusi samanlainen tuli tilalle.
kuinkas monta kertaa jaksat sen viedä huoltoon ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6755456