avautui tämän vuoden ensimmäinen orkideankukkani. Samassa varressa on vielä 9 nuppua.
Edellisen kerran sama yksilö aloitti kukintansa 13.6.08, ja sitä kesti viitisen kuukautta. Sain tämän orkidean 2.9.07, jolloin se kukki täyttä päätä ja jatkoi vielä 4 kuukautta. Ei siis ole paljon lomia pidellyt, yhden lehden on ehtinyt kasvattaa.
Toinen iso orkideani kasvattaa kukkavartta sekä varresta että lehtiruusukkeesta, mutta ne ovat vielä pieniä.
Kolme muuta laiskottelee.
Kasvit ovat olleet koko talven tosi viileässä huoneessa länsi-ikkunalla. Välillä luulin, että ne paleltuvat, kun huoneen lämpötila laski öisin viiteentoista asteeseen, allekin. Siinä ne nyt kuitenkin koristavat uutta kevättä.
Tänään
kämmekkä
1
739
Vastaukset 1
- ihanat orkideat
Hauska kuulla mukavia orkidea-uutisia.
Minä sain lahjaksi valkoisen perhosorkidean. Se myös jaksoi kukkia monta kk. Nyt viimeinen kukista tipahti ja lakastui.
Toinen on ollut hiljaa vuoden verran, viikko sitten huomasin pienen kukkavanan. Ehkä siitä kasvaa kauan odotettu uusi kukkavana.
Iloista orkideakevättä kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342057
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601204- 201115
- 41746
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤227678Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa205622- 51475
- 38448
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42432