15v poika kyselis kun.. peräaukko tuntuu tiukalta ja vasen ja oikea puoli peräaukosta on silleen kohonnut.. muitakin oireita on ollut..esim vatsakipuja.. nyt alkoi koskea kurkkuun ja nuhaa ollut myös väsymystä ja silmän aluset ovat olleet mustat.... oon käynyt lääkärillä tähystyksessä mutta lääkäri ei sanonut mitään paitsi että "jos pitkittyy varaa uusi aika"
auttakaa nyt :( siis peräaukko on semmonen turvoksissa..luulen että ne sulkijalihakset ovat jotenkin turvoksissa tai jtn.. auttakaa nyt.
auttakaa nyt :( siis peräaukko on semmonen turvoksissa..luulen että ne sulkijalihakset ovat jotenkin turvoksissa tai jtn.. auttakaa nyt.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voidetta tai peräpuikkoja? Tuntuisi, että pukamat ovat turvotuksn takana. Ei pitäisi päästää vatsaa liian kovalle, riittävästi kuituja, esim. omena silloin tällöin pitää vatsan löysällä ja on helpompi käydä asioillaan. Ilmeisesti myös kipuja on ulostaessa, kun aukko tuntuu ahtaalta. Silmänaluset tummuu myös liiasta valvomisesta.
moi
Sun kuvailema vaiva kuulostaa peräpukamilta. Niitä voi joskus tulla kun vatsa on liian kovalla, on siis liian kova kakka ja ulostaminen sen takia vaikeeta.
Pukamavaivaan saa apteekista reseptivapaasti voiteita ja puikkoja, esim. Scheriproct on yks merkki jonka voiteesta mä oon saanut apua. Sitä voidetta levitetään puhtaalle peppuaukon iholle ja vähän sinne sisäpuolellekin. Paketissa on kyl hyvät ohjeet. Apteekin väki osaa neuvoa sua valitsemaan oikean tuotteen.
Ja kyllä sun vaiva on ihan yleinen riesa, sitä ei tartte ujostella esittää siel apteekis. Niin ja jos mietit että voitko käyttää kyseistä lääkettä kun et tiedä että onko vaivasi peräpukamat, niin kyllä sitä voi lyhytaikaisesti käyttää oireita helpottamaan.
Vatsa on kovalla jos ruokavaliosta puuttuu kuitua. Mieti mitä syöt, ruisleipä, hedelmät, täysjyvämurot ja tietty Puuro on hyviä kuidun lähteitä. Vaaleassa vehnäleivässä ei oo mitään kuitua, ja jos syö paljon karkkei tai juo päivittäin virvoitusjuomia niin vatsa ei tykkää..
Valvominen tekee silmänaluset mustiksi ja heikentää vastustuskykyä.
Ruokavalio ja kunnon yöunet, niin kyllä se siitä!!
Aurinkoista kevättä sulle, sori ku täst tuli vähän pitkä vuodatus... :)