Kajaanin kaupungin rahoituskyvyn kasvu on tuonut mahdolliseksi uuden jäähallin rakentamisen, vesiliikuntakeskuksen rakentamisen sekä kaupungin teatterin henkilöstön määrän kasvattamisen.
Alla linkki rahasäiliöön.
http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/kainuu/2009/04/kajaanin_talous_syoksyssa_660534.html
Alla linkki rahasäiliöön.
http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/kainuu/2009/04/kajaanin_talous_syoksyssa_660534.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
mistäs tämä äkillinen syöksy kesken valtavan noususuhdanteen oikein tuli??
Lisää vaan maahanmuuttajia, niistähän kaupungi saa korvauksen..
Uutisia tai niiden puuttumista on hyvä verrata taaskin. Kainarin sivuilla ei ole sanaakaan tästä talouskurimuksesta, siellä on sen sijaan annettu pontta ja nostetta keskustelulle, joka ehdottaa uutta keskustaan rakennettavaa Areena-jäähallin rakentamisesta. Se on kuulema LOISTAVA idea!
Ministereiden tekstarit ja morsiojutut on kevyttä kamaa tällaiseen median täydelliseen edesvastuuttomuuteen verrattuna, oikeuteen nämä pää(ttömät)kirjoittelijat pitäisi saada tuomiolle.
http://www.acapela.tv/good-old-times-bd05961bd1ead.html
Voi voi, keinoja on:
-Kajaanin avokätisesti jakamista avustuksista (7 milj.) - 4 miljoonaa
- Maahanmuuttajien ottaminen lopetetaan -2 miljoonaa
- Koulujen lakkauttaminen -1 miljoonaa
- Tehoton ja ylipöhöttynyt tekninen toimiala -2 miljoonaa
- Teatteri, toinen näyttämö kii -1 miljoonaa
- Kulttuuri muuten- -1 miljoonaa
Yhteensä -11 miljoonaa.
Miten niin vaikea tilanne?
Oikein hyvä lista pienin varauksin (koulut?)
Ja urheilupuolen säästöt muuten puuttuivat konaan.
Mutta miten niin vaikea. No kerropa, kukapa tuon toteuttaa? Kun siihen tarvitaan vähän enemmän kuin yksi järkivaltuutettu.
Ei ne rahat lisäänny eurollakaan vaikka panisit kaikki näyttämöt kiinni kaupungin teatterista jos hekilöstö 51 kpl säilyy entisellään ja menot 1.7 milj. euroa, kuin napajäät. :)
Jos teatteri olisi lopetettu kaupungin rahoittamana ei lakisääteisenä taakkana puolikymmentävuotta sitten tai silloin kun ruumisarkkuja kannettiin kauppakadulla, rahat vesiliikuntakeskukseen pelkästään tällä toimenpiteellä olisi ollut siinä.
Nyt saatte odotella hamaan tulevaisuuteen teatterin suojissa hikoillen uimahallianne.
ja rikasta jos kaupungissa olisi vain ja ainoastaan tuloja tuova teatteri ja pakolaiskeskus, vesiliikuntakeskus ja liigatasoinen halli voitaisiin tehdä ilman suurempia ponnisteluja.
sama ruumis joka makasi aikoinaan siinä arkussa jota mm. kaupungin herrat kantoivat pitkin kauppakatua. Eikä siitä edes ole kauan.