yksinäinen neito

000000

olen tässä mietiskellyt ja lueskellut neitosista ja harkitsen sellaisen hankkimista. Keskusteluissa ollaan yleisesti sitä mieltä, että kaksi on parempi kuin yksi. Näinhän se tietysti on, mutta itse haluaisin hankkia vain yhden. Jos aika riittää seurustella linnun kanssa, uskoisin että yksinäinen lintukaan ei varmaan hirmuisesti kärsi.
Tuttavallani on viisitoista vuotias neitsikka ja ollut aina perheen ainut lintu. Vaikuttaa hyvin reippaalta, ei yhtään yksinäisen tai masentuneen oloinen.
Valmistaudun tietysti myös siihen että toinen lintu on seuraksi otettava jos näyttää siltä että yksin jollain lailla kärsii.
Monet isot papukaijat elävät yksinäisinä perheissä, eikä niiden kohdalla keskustella samalla tavoin yksinäisyydestä.

3

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkutikka

      Luonnossa neitokakadu on parvilintu. Parvessa elävä lintu ei ole koskaan yksin.

      Lintu ei ole nisäkäs, eli on täysin eri sorttia kuin me. Luetko lintuja niin hyvin, että näet yksinäisyyden ahdistuksen yms.?

      Isoja ja pieniä pappareita ei voi verrata keskenään. Eri lajeilla on erilaiset tarpeet.

      Mulla oli aluksi vain yksi neito. Tarkoitus oli alusta asti hankkia toinenkin. Sopivan löytämisessä vain vierähti muutama kuukausi. Sitten kun toinen tuli, oli se alusta asti ekalle tärkeä ja rakas. Nyt niitä on kolme, ja vasta nyt toimivat kuin pienenä parvena. Neljäskin on mietinnässä.

      Neidon onnellisuuteen tarvitaan paljon muutakin kuin kavereita: paljon vapaata lentoa, kunnon eväät, sopivasti sumuttelua, ja tietysti rakastava ihminen. Lajikumppani on kuitenkin ykkösjuttu.

      • dee*

        Voi isoa ja pientä verrata papukaijoissa. Monilla on aivan samat tavat käyttäytymisessä. Ehkä pienemmät ovat tulisempia, mutta eivät vaikuta katsojassa siltä kun ovat pienempikokoisia.
        Reviirin puolustamiset ja ravinto on usein samanlaista. Häkkien koot ja vapaana lentämisessä tulee tilakysymys vastaan, samoin ruuan määrä ja ulosteläjien koot. Molemmat vaativat saman puhtauden, kylpemiset ja nukkumisajat.

        Nykyään suositus on pitää papukaijoja (lintuja) pareittan eli kaksi papukaijaa. Mieluimmin eri sukupuolta.
        Kaikki lajit eivät siedä omaa sukupuoltaan edes eri häkissä. Niiden elämä on silloin pelkkää riitelyä.

        Neitokakadujen kohdalla ei tuota pulmaa ole, ne eivät useimmiten piittaa kumpaa sukupuolta kaveri on. Ne ovat "persoonia" ja ihan omanlaisiaan jokainen vaikka ovatkin parvessa. Ne eivät siitä huolimatta unohda ihmistään, koska hänet on hyväksytty parveen.

        Parvilintu kärsiin yksinäisyydestä aina, vaikkei se sitä näyttäisi ulospäin. Siinä tärkein syy miksi neitokakadut pimahtavat peiliin eli leimautuvat kuvitteelliseen kaveriin.

        Neitokakadut ovat syvimmältä olemukseltaan parvilintuja ja vaativat omanlajisensaparven seuraa. Sellaisia papukaijoja kuin neitokakadut ei ole muita koko maailmassa.


      • 000000

        Viihtyykö sinun mielestäsi sitten nisäkäs yksin? mielestäni myös ihmisellä olisi hyvä olla lajitoveri seuranaan.
        Lintuja en osaa lukea, mutta mistä lintu tietää että sillä pitäisi olla lajitoveri, jos sitä ei koskaan sillä ole ollut. Mistä sitten yleensä kukaan voi tietää kaipaako lintu lajitoveria, jos ei pysty lukemaan täydellisesti lintua? Ja kuka siihen pystyy?
        Sanot että onnellisuuteen liittyy paljon muutakin kuin lajitoveri, elikkä jos kaikkea muuta on riittävästi niin toveri ei olekkaan välttämätön vaikka olisikin se ykkösjuttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      200
      4746
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      209
      3462
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2952
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2932
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2860
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2317
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2308
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2213
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2035
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2005
    Aihe