yksinäinen neito

000000

olen tässä mietiskellyt ja lueskellut neitosista ja harkitsen sellaisen hankkimista. Keskusteluissa ollaan yleisesti sitä mieltä, että kaksi on parempi kuin yksi. Näinhän se tietysti on, mutta itse haluaisin hankkia vain yhden. Jos aika riittää seurustella linnun kanssa, uskoisin että yksinäinen lintukaan ei varmaan hirmuisesti kärsi.
Tuttavallani on viisitoista vuotias neitsikka ja ollut aina perheen ainut lintu. Vaikuttaa hyvin reippaalta, ei yhtään yksinäisen tai masentuneen oloinen.
Valmistaudun tietysti myös siihen että toinen lintu on seuraksi otettava jos näyttää siltä että yksin jollain lailla kärsii.
Monet isot papukaijat elävät yksinäisinä perheissä, eikä niiden kohdalla keskustella samalla tavoin yksinäisyydestä.

3

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkutikka

      Luonnossa neitokakadu on parvilintu. Parvessa elävä lintu ei ole koskaan yksin.

      Lintu ei ole nisäkäs, eli on täysin eri sorttia kuin me. Luetko lintuja niin hyvin, että näet yksinäisyyden ahdistuksen yms.?

      Isoja ja pieniä pappareita ei voi verrata keskenään. Eri lajeilla on erilaiset tarpeet.

      Mulla oli aluksi vain yksi neito. Tarkoitus oli alusta asti hankkia toinenkin. Sopivan löytämisessä vain vierähti muutama kuukausi. Sitten kun toinen tuli, oli se alusta asti ekalle tärkeä ja rakas. Nyt niitä on kolme, ja vasta nyt toimivat kuin pienenä parvena. Neljäskin on mietinnässä.

      Neidon onnellisuuteen tarvitaan paljon muutakin kuin kavereita: paljon vapaata lentoa, kunnon eväät, sopivasti sumuttelua, ja tietysti rakastava ihminen. Lajikumppani on kuitenkin ykkösjuttu.

      • dee*

        Voi isoa ja pientä verrata papukaijoissa. Monilla on aivan samat tavat käyttäytymisessä. Ehkä pienemmät ovat tulisempia, mutta eivät vaikuta katsojassa siltä kun ovat pienempikokoisia.
        Reviirin puolustamiset ja ravinto on usein samanlaista. Häkkien koot ja vapaana lentämisessä tulee tilakysymys vastaan, samoin ruuan määrä ja ulosteläjien koot. Molemmat vaativat saman puhtauden, kylpemiset ja nukkumisajat.

        Nykyään suositus on pitää papukaijoja (lintuja) pareittan eli kaksi papukaijaa. Mieluimmin eri sukupuolta.
        Kaikki lajit eivät siedä omaa sukupuoltaan edes eri häkissä. Niiden elämä on silloin pelkkää riitelyä.

        Neitokakadujen kohdalla ei tuota pulmaa ole, ne eivät useimmiten piittaa kumpaa sukupuolta kaveri on. Ne ovat "persoonia" ja ihan omanlaisiaan jokainen vaikka ovatkin parvessa. Ne eivät siitä huolimatta unohda ihmistään, koska hänet on hyväksytty parveen.

        Parvilintu kärsiin yksinäisyydestä aina, vaikkei se sitä näyttäisi ulospäin. Siinä tärkein syy miksi neitokakadut pimahtavat peiliin eli leimautuvat kuvitteelliseen kaveriin.

        Neitokakadut ovat syvimmältä olemukseltaan parvilintuja ja vaativat omanlajisensaparven seuraa. Sellaisia papukaijoja kuin neitokakadut ei ole muita koko maailmassa.


      • 000000

        Viihtyykö sinun mielestäsi sitten nisäkäs yksin? mielestäni myös ihmisellä olisi hyvä olla lajitoveri seuranaan.
        Lintuja en osaa lukea, mutta mistä lintu tietää että sillä pitäisi olla lajitoveri, jos sitä ei koskaan sillä ole ollut. Mistä sitten yleensä kukaan voi tietää kaipaako lintu lajitoveria, jos ei pysty lukemaan täydellisesti lintua? Ja kuka siihen pystyy?
        Sanot että onnellisuuteen liittyy paljon muutakin kuin lajitoveri, elikkä jos kaikkea muuta on riittävästi niin toveri ei olekkaan välttämätön vaikka olisikin se ykkösjuttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      40
      2272
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1547
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      27
      1188
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      25
      1124
    Aihe