Kutsuntojen luonne

Äärilahko

Miten pitkään kutsunnoissa tulee viipyä? Onko kuunneltava pitkäänkin militaristista sotapaskapropagandaa? Tapaukseni on siinä mielessä erikoinen, että sairastan psykoottista masennusta, yleistynyttä ahdistuneisuushäiriötä ja alan alkoholisoitua (olen ollut viimeisen vuoden tehottomassa osastohoidossa). Lääkärin tapaaminen riittää vai? Mieluiten tosin olisin kokonaan näkemättä sotahulluja. Kenties saisin jotenkin vapautuksen kohtaamatta Puolustusvoimain maanpettureita (toiminta verorahojen tuhlausta)?

1

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja-asd

      Tavallisesti kutsunnoissa menee koko päivä. Aikaa kuluu helposti 6-8h. Propagandaa tulee joka tuutista.

      On mahdollista, että sinun ei tarvitse käydä kutsunnoissa ollenkaan, mikäli psykiatrisi/psykologisi/lääkärisi kirjoittaa sinulle tarvittavat paperit. Soita siis aluksi kutsuntaviranomaisille ja kysy voitko vain toimittaa tarvittavat paperit, ilman että paikan päälle tarvitsee tulla ollenkaan.

      Itse en hoitanut asiaani ajoissa soittamalla, jolloin riitti, että menin hieman ennen alkamisajankohtaa paikan päälle ja ilmoitin sitten siellä tilanteeni. Tällöin sain vapauden poistua kutsunnoista siksi ajaksi, kunnes tarvittavat viranomaiset saapuivat paikalle (tulin siis takaisin noin 4h päästä). Takaisin tultuani pääsin jonon ohitse, sain leiman paperiin ja homma oli sitten siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe