Olen vaihtanut pitkät valot ksenon lamppuihin, mutta lamppujen toiminta on hyvin hajanaista. Ilmeisesti auton tietokone sekoilee ksenonien virrankulutuksen takia, pätkii virtaa. Kokeilin myös valojen kytkemistä omalla releellä ja heräte otettiin auton omista pitkistä valoista. Mutta toiminta kuitenkin samanlaista, pätkii virtaa. Kun auton laittaa käyntiin, niin rele rupeaa surisemaan eli virta pätkii. Onko lääkettä tähän?
ksenon pitkät valot
brute
3653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
antamalla heräte suoraan akusta. Tällä ainakin saat syyllistettyä auton sähköjärjestelmän tai ksenon-paketin.
2:ksi tuli mieleen laturin tasasuuntaajan toiminta; teollisuudessa olessani töissä 3-vaihe tasurista yhden diodin oikosulkeutuminen aiheutti melko pärinän DC releissä ja kontaktoreissa.
plus-ja miinusjohdot.Ei xenonien pienempi virrankulutus auton sähköjärjestelmää sekoita.
Plus ja miinus ovat oikein päin. Erillisillä releillä kun auto ei ole käynnissä "vetää viiksestä" ksenonit palavat normaalisti. Sitten kun auto on käynnissä rele "murisee". Auton omaa sähköjärjestelmää käyttäen auto sammuksissa ei toimi edes kun "vetää viiksestä". Kyllä virrankulutuksella on jonkinnäköinen merkitys koska vikavalo syttyy.