Suomen (kuten kaikkien muidenkin valtioiden) armeija on pelkkä massiivinen propagandakoneisto. Se mainostaa itseään kivana pikku kuntokouluna ja syyttää nuorten paskaa kuntoa siitä, että maanpuolustustahto heikkenee vuosi vuodelta. Ehkä entisen tasoista kuntoa ei tarvita tulevalla tietotekniikan aikakaudella, ja kenties asiaa selittää sekin, että nuoret ovat heränneet ajattelemaan omilla aivoillaan.
Mikäli jokin taho uhkaa Suomea, lienee Puolustusvoimain funktio tapattaa kaikki vasta aikuisuuden saavuttaneet nuoret rintamalla. Ainakin näin toimisi minkä tahansa muun valtion sotakoneisto. Siinä on kiva pikku kuntokoulunne.
Puolustusvoimat eivät julkaise tilastoja asepalveluksen suorittamisesta. Tämä on eräs hämäräperäisen organisaation tunnusmerkki. Johtopäätös kaikesta mainitsemastani on, että Puolustusvoimain johdossa on joukko todella pahoja ihmisiä, sotahulluja, jotka pitävät valtion rajojen sijaintia tärkeämpänä kuin nuorten henkiä. Ilmeistä on, että Puolustusvoimain porukat ovat jämähtäneet ikuisiksi ajoiksi vuoteen 1939. Talvisota oli kahden henkisesti sairaan diktaattorin aikaansaannosta - missä ovat tämän päivän Hitler ja Stalin? Aivan, ei missään. Euroopassa on tasan yksi diktatuuri, jolla tosin ei ole edes käytännön mahdollisuutta hyökätä Suomeen.
Tytöistä muuten kasvaa naisia ilman sotaleikkejä. Miksei pojista miehiä?
Pahoja ihmisiä
3
413
Vastaukset
- Ittepiru
En kyllä itte kehtais tommosta lähtee kirjotteleen tuolla tiedon määrällä. Kannattais ottaa vähä tämän päivän realistisita asioista selvää. Olet vissiin ihka aitoa kaupungissa asuvaa lökäpöksy sukupolvea jolta putoo rukkaset kädestä kun vähä taputtaa olkapäälle.
- crocoodiile
Kyseinen teksti on totuudenmukaisimpia kirjoituksia armeijasta pitkään aikaan.
- Robba
Sul ei taida olla aivoja, eihän? Nykyään eletään hankalia aikoja kun monet luonnon resuurssit uhkaavat loppua. ennen pitkään tämä johtaa välien kiristymiseen joka pahimmassa tapauksessa johtaa sotaan. Jos näin käy niin silloin on pakko olla kunnon puolustusvoimat tai käy huonosti. ''hämäräperäinen organisaatio''? Kuules, ilman tätä ''hämäräperäistä organisaatiota'' olisimme nyt Venäläisiä. Puolustusvoimien olemassaolo on todella tärkeätä, huolimatta siitä että Suomi on puolueeton valtio. Sota on aina pahinta mitä valtiolle voi tapahtua, ja sinä taistelet meidän ainoata asetta sitä vastaan. On niitä ''sairaita sotahulluja johtajia'' muissakin maissa joten älä luule että sotia ei enää nähdä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459