Olin jo melkein hakemassa tietotekniikkaa (HAMK)opiskelemaan, mutta sitten törmäsin tietojenkäsittely koulutusojelmaan. Tutkailin eroja noiden välillä, ja suurin ero löytyi fyysiikan ja matikan osuudesta. Voiko siis opiskella tietojenkäsittelyä ilman fyysinkan opintoja? En ole vielä hakenut kumpaankaan. Voisiko joku vahvistaa pitääkö päätelmäni paikkansa fysiikan suhteen.
Ei Fysiikkaa
siis jotain järkevää
2330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kaikissa insinööriopinnoissa opiskellaan perusfysiikkaa. Oletko menossa yliopistoon opiskelemaan tietojenkäsittelytiedettä? Riippuu mihin olet menossa, yleensä AMK:eissa ja yliopistoissa perusopintoihin kuuluu fysiikan kurssi.
Älä nyt sitä fysiikkaa pelkää, ei se peruskurssi nyt niin vaikea ole:) Pienelläkin työllä pääsee läpi, ja aina on uusintakokeet jos ekakerralla ei tärppää:))
Eli niin inssien kuin dippa-inssien koulutusohjelmiin kuuluu (koulusta riippuen) ainakin fysiikan peruskurssit, joissain myös kemia ja labrakurssit. Tietojenkäsittelyhän kuuluu AMK:ssa tradenomipuolelle ja yliopistoissa maistereille, joten näillä ei ole pakollisina muita kuin matikkaa ja (tietysti) tietotekniikan kurssit.