Mitäs öljymerkkejä käytätte noissa longlife huolto-ohjelmissa? 30 tkm kun ajelee niin voi välillä tulla tarve vähän lisätäkin, kyseessä 1.6 FSI kone. Eli minkä merkkisiä öljyjä olette käyttäneet? Se koodi näkyy olevan 503 00 joka pitäis purkista löytyä. Mikä olis edullinen ja hyvä vaihtoehto? Essolla näytti Mobil Formula ESP maksavan 21 e litra...melko kallis.
Mikä öljy?
tuutituu
143484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
öljyistä löytyy halvempi vaihtoehto.
Omassa on juurikin Mobil 1 ESP Formula tossa 1,6 koneessa. Ensi täyttö-öljy on ollut Mobil SHC LD 0w-30 eli kaipa sitäkin vois laittaa ja varmaan halvempaa kun toi ESP.
teräketjuöljy 15€/10 lit
Teräketjuöljy varmaan ihan sopivaa siihen sinun Datsuniin.
Mutta asiaan. Itte oon pähkäillyt tuota 30tkm/2v öljynvaihto/huoltoväliä joka tuntuu kyllä aivan uskomattoman pitkältä. Olen aina pitänyt nyrkkisääntönä että autoon vaihdetaan öljyt kerran vuodessa, tulipa niitä kilometrejä vaikka vain 8000km/v. Syksyllä Skodaa ostaessa tiedustelin myyjältä asiaa ja kerroin että vuosittainen ajomäärä tulee olemaan vain reilut 10tkm. Sanoivat että ajotietokone kyllä ilmottaa millon huolto ajankohtainen, ei kuulema haittaa että autossa ollut nyt yli 1,5v samat öljyt sisässä. Mielenkiinnosta kysyin asiaa myös toisesta Skoda huollosta jossa sanoivat ettei itse ainakaan ajaisi missään nimessä kahta vuotta samoilla öljyillä vaikka olisikin Longlife öljyt jos ajo pääasiassa pätkäajoa. Niinpä varasinkin ajan huoltoon vaikka ajotietokoneen mukaan sinne olisi vielä yli 4000km matkaa. Huollon hintakin useita kymmeniä euroja halvempi tavallisilla synteettisillä öljyillä mitä longlife. Samalla vaihdatan huoltovälin kiinteäksi (15tkm).
Mitäs mieltä muut asiasta?
Minä taas aion ehdottomasti mennä tuolla longlife ohjelmalla. Jos olen oikein ymmärtänyt niin tuo longlife ohjelmahan ottaa huomioon myös ajotavan ja käyttötarkoituksen jonka mukaan huoltoväli muuttuu, eli se on ns. älykäs eli se ei välttämättä ole aina se 30 000 km vaan riippuu ajotavasta. Näin olen asian ymmärtänyt. Ja 2 vuoden päästä sitten viimeistään on huolto edessä. Olen kuullut että joidenkin ajossa tuo 30 tkm on ylittynyt vielä reilustikkin ennen huoltoilmoitusta.
Uskon, että vanhat tavat on meillä monella tiukassa mutta uskon kyllä että longlife ohjelma on laskettu niin että siitä ei koneelle missään nimessä haittaa ole, eihän valmistaja nyt muuten sellaista ohjelmaa tekisi. Itsellä tulee semmoinen 15 000 km vuodessa ja suorastaan nautin kun ei tarvitse olla joka vuosi viemässä autoa huoltoon!
minä en ostaisi käytettynä auto jossa on öljyillä ajettu 30thkm ennen vaihtoa, minä olenkin vasta-aloittelijaautoilija vuodesta 1968 ja toista miljoonaa-km ajaneena, siksi minä varmuuden maksimoimiseksi vaihdan m-öljyn 10thkm välein ja m-ö-suottimen- joka toinen vaihtokerta, rasiaan olen vaihtanut öljyt jo 200thkm-ajoaikana 2x vaiht-öljyn, mutta kukin...
kyselevät joka merkin palstalla samoja asioita vaidanko öljyt enkö vaihda, mikä merkkiset öljyt jos ajan sen ja sen verran. Kyllä täytyy kirjoittaa, että olette tosi nyhveröitä hankikaa polkupyörö ei murheita jos ketjutkestä ja saatte ilmaa kumeihin.
kanssa. Huoltoväli ottaa huomioon ajotavan/-määrän ja -ajan, näyttää siten oikean vaihtovälin.
Käytän autossani tuota Mobil 1 ESP-öljyä. Nyt on toinen huolto tulossa, ajan n 31 - 33 tkm/vuosi.
Valmistajan määräämä huolto-ohjelma on varmasti myös OK, mahdollisissa takuukysymyksissä
Juuri näillä öljyillä tekivät sen uskomattoman kilometrimäärätestin,kaikki ok vaikka samoilla öljyillä ajettiin 100000km hujakoilla.Tästä asiasta kertoi VW-huoltopäällikkö tässä aikoja sitten,joten kilometrit voivat olla ylikin.Nyt kun on merkki vaihtunut en viitsi soittaa tarkennusta.
Vuonna 1968 olikin vielä käytössä mineraaliöljyjä, jotka samentuivat ja korkkasivat hyvinkin pian. Wanhoilla autoilla öljynvaihtoväli oli kai 5tkm.
Vaan kun nyt ollaan vuodessa 2009 ja synteettisistä öljyistä on kehittynyt huippulaatuisia voiteluaineita. en hetkeäkään epäile, etteikö nykyöljyillä voisi ajaa 30tkm.
Minulla on sellainenkin ajokki, jonka v.-63 ohjekirjassa suositellaan öljynvaihtoa 3000 km:n välein. Ajat ovat muuttuneet jokainen saa vaihtaa öljyt niin usein tai harvoin, kuin haluaa. Toiseen, Fe dsl. pari kertaa vuodessa ja Ocuun dsl. myös kerran vuodessa (kilometrit nykyään alle 10000 km.). Long lifeen en ota kantaa, kun ei enää oikein ehdi ajamaan moisia 30000 km./v. ajoja.
muuttuneet. Ajoin v. 1960 mallin autolla n.v. 1963 Lapissa ja Pohjois-Norjassa, Hammerfestissa piti vaihdattaa öljy moottoriin, vaihtoväli tuli täyteen, olisiko ollut silloin tuo 3000 km.
vag-konsernin autoissa ns. "automaattinen öljynvaihto" eli moottori itse hävittää öljyn johonkin ja sitten vain lisäät?
No jaa en kyllä ole havainnut mitään öljynhävikkiä 1,6 bensa octaviassa enää 90 000 km huollon jälkeen. Ennen sitä, kun oli mm. huohotusputki murtunut ja muuta kulutti kyllä aika hyvin öljyä. Nyt on mennyt jo 15 000km ilman öljyn lisäystä. Huoltakaa ne koneenne niin loppuu kulutus.