virpojat

Ei täällä Porissa taisa paheemin virpojia palmusunnuntaina käydä? en ole ainakaan koskaan nähnyt. Ei silti, kyllä nuutinpäivä riittää.
3721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On meillä muutama käynyt viime vuosina. Ei ole tosiaan niin yleistä täällä kuin nuutittaminen.

Äänestä

Omien lasten ollessa pieniä olivat joka palmusunnuntai virpomassa. Sen jälkeen on ollut todella hiljaista sillä saralla.
Sääli. Kaunis ja iloinen tapa jonka toivoisi elävän täällä Satakunnankin ilottomilla ja ahdistuneilla lakeuksilla.

Äänestä
  • Satakunta on vanhaa nuutipukkialuetta. Virpominen on ollut pääasiassa itäsuomalainen tapa.

    Perinteinen nuutipukkeilu oli lähinnä aikuisten miesten harrastus. Pukeuduttiin turkkeihin tai taljoihin, laitettiin sarvet päähän, pidettiin kovaa meteliä ja käytiin juomassa taloista loput joulukaljat. Nykyajan lasten nuutittaminen on aivan erilaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiakas. kirjoitti:

Ei täällä Porissa taisa paheemin virpojia palmusunnuntaina käydä? en ole ainakaan koskaan nähnyt. Ei silti, kyllä nuutinpäivä riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu