streptokokki

Onko kellään tietoa, että näkyykö streptokokki siinä perus pissatestissä mikä otetaan ennen joka neuvolakäyntiä?
3266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei näy testissä, joka otetaan jokaisella neuvolakäynnillä.

Äänestä

Ei todellakaan näy kun virtsatulehduksistakaan ei näy kuin pahimmat (mulla ei ole puikkotesti koskaan kertonut tulehduksesta vaikka sellainen ollut viljelyssä). Eikä sitä streptoa edes aina ole virtsassa, vaan voi olla pelkästään emättimessä. Se virallinen testi otetaan pumpulipuikolla emättimestä. Jos ei steptokokin vuoksi ole supistuksia tms. ongelmaa, se hoidetaan vasta synnytyksen yhteydessä antibioottitiputuksella.

Äänestä

Jos epäilet streptokokkia, mene antamaan bakteeriviljely-näyte sekä emättimestä otettava näyte.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

Onko kellään tietoa, että näkyykö streptokokki siinä perus pissatestissä mikä otetaan ennen joka neuvolakäyntiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu