Hei. Asun tällä hetkellä vuokralla kunnan rakentamassa vuonna 1990 rakennetussa elementeistä tehdyssä luhttalossa. Asuntoni on alakerrassa. Asunnossa on yksi huone tupakeittiö. Tupakeittiössä on liesituuletin, joka kytkeytyy päälle noin neljä kertaa päivässä.
Ongelmana on että liesituulettimen kautta kantautuu yläkerran asunnosta normaali ääninen puhe. Tämä korostuu vielä enemmän kun liesituuletin on päällä. Onko tämä kyseinen ominaisuu havaittavissa kaikissa luhtitaloissa?
Ilmeisesti asuntoni on kytketty samaan hormiin yläkerran asunnon kautta tai jtn. Liesittuletnta ei saa suljettua mitenkään vaan sen toiminta on ilmeisesti ajastettu.
Liesituulettimen putkessa on sellainen pyöreä lieriö, jonka voi kyllä ruuvata kiinni mutta äänet eivät juurikaan häviä ja jos tuo lieriö on ruuvattu kiinni niin liesituuletin ei vedä.
Tuntuu myös että talossa on muutenkin hieman huonot äänieristykset koska seinien kautta kantautuat äänet.
Olisi mielenkiintoista kuulla muiden kokemuksia luhtitaloista, kyseisen asuntotyypin äänieristyksestä ja millaisia muut luhtitalot ovat olleet asua. Asunto on muuten kiva mutta valitettavasti äänieristys on tässä kehno ja sen takia hieman liian meluisa minulle.
Luhtitalon äänieristys?
5
4820
Vastaukset
- Luhtitalossa asuva
Mulla ihan sama juttu, liesituulettimen kautta kuuluu puhe yläkerrasta : /
- arxitehti
tällä ei pitäisi olla mitään tekemistä talotyypin kanssa. Huono ääneneristys ilmastointikanavaissa on huono, asut sitten luhi-, rivi- tai kerrostalossa. Toisen asunnon ääni tulee joko kanavaa pitkin tai sitten kanavan ja rakenteen välistä. Jossakin on reikä.
IV-kanavassa pitäisi ilmeisesti olla ns. ääniloukku. - arxitehti
arxitehti kirjoitti:
tällä ei pitäisi olla mitään tekemistä talotyypin kanssa. Huono ääneneristys ilmastointikanavaissa on huono, asut sitten luhi-, rivi- tai kerrostalossa. Toisen asunnon ääni tulee joko kanavaa pitkin tai sitten kanavan ja rakenteen välistä. Jossakin on reikä.
IV-kanavassa pitäisi ilmeisesti olla ns. ääniloukku.että liesituulettimen kanssa mitään loukkuja ei voi käyttää rasvojen ym. takia.
- pi ei
arxitehti kirjoitti:
tällä ei pitäisi olla mitään tekemistä talotyypin kanssa. Huono ääneneristys ilmastointikanavaissa on huono, asut sitten luhi-, rivi- tai kerrostalossa. Toisen asunnon ääni tulee joko kanavaa pitkin tai sitten kanavan ja rakenteen välistä. Jossakin on reikä.
IV-kanavassa pitäisi ilmeisesti olla ns. ääniloukku.vaikuta.Myös joissain kerrostaloissa sama,siis liesituulettimen kautta.
Mutta mistäpä johtuu;joissain kuuluu,joissain ei?
Vuokrakerrostaloista kyse.
Epäilyttää,että rakennuttaja vedättää vuokranmaksajia.Mahdollisimman halvalla tehdään..
Miten lie rakentaja,siis toteuttaja,onko puhdas omatunto?
Otappa näistä selvää :)
- peterq
Asun luhtitalossa ja meillä joka asunnossa on omat ilmanvaihtokanavat. Eli sieltä ei kuulu naapurien ääniä koskaan. Äänieristys on muutenkin loistavassa kunnossa, joskus harvoin kuuluu jotain jos naapuri esimerkiksi on ruvennut poraamaan iskuporakoneella (mutta semmoiset äänet nyt kuuluu melkein omakotitalostakin naapuriin). Eli vika ei ole talotyypissä, vaan ainoastaan siinä talossa missä asut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4678391Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195760Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2524713Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli494565Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614075Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673692- 901667
- 901128
- 41809