Olemme ostaneet osakkeen pienestä rivitalosta mutta minulle ei ole vieläkään auennut mitä yhtiölaina tarkoittaa. Liittyykö siihen jotenkin yhtiövastike ja mikä se on? Emme maksa lainan lisäksi kuin hoitovastiketta.
Muistan, että jossain yhtiökokouksessa kaikki osakkaat ilmoittivat ottavansa yhtiölainan osuuden omiin nimiinsä? Olikohan tuo oikein vai muistanko väärin. Voiko näin olla tai mikä olisi toinen vaihtoehto? Mihin tämä vaikuttaa, entä toisessa tapauksessa?
Itse pankista otettavan lainan määräänhän tämä ei mitenkään vaikuta. Asunnolla on tietty hinta ja maksat sen ja piste. Kertokaa joku viisaampi mitä tämä tarkoittaa.
Mikä on yhtiölaina?
1
1382
Vastaukset
- Käsitteitä
Yhtiövastike = hoitovastike mahdollinen rahoitusvastike.
Hoitovastikkeella kustannetaan taloyhtiön "juoksevat" menot, kuten lämmitys, jätehuolto, siivous ym.
Rahoitusvastikkeellä katetaan taloyhtiön ottaman lainan kustannukset. Eli jos taloyhtiö on vaikkapa teettänyt kalliin remontin yhtiöön, eli esim. katto, putkisto, ikkunat tai muun sellaisen ja ottanut sitä varten lainaa.
Yleensä tuon lainan voi osakas maksaa, siis oman osuutensa siitä, könttäsummana pois. Vaikkapa ottamalla pankista oman lainan sitä varten. Tällöin osakas voi hyödyntää verovähennystä. Taloyhtiön ottamassa lainassa tätä mahdollisuutta ei ole. Ne osakkaat, jotka eivät maksa tuota omaa osuuttaan pois, niin heiltä peritään hoitovastikkeen lisäksi rahoitusvastiketta lainan luhentämiseksi.
Kun ostitte asunnon, niin siitä luultavasti ilmoitettiin kaksi hintaa. Velaton hinta ja myyntihinta. Velattomassa hinnassa yhtiölaina on maksettu pois ja myyntihinnassa hinnan päälle tulee vielä mahdollinen yhtiön velkaosuus.
Nyt jos todella maksatte vain hoitovastiketta, niin silloin teidän asuntoonne ei kohdistu yhtiövelkaa. Vai oletko sekoittanut termit hoitovastike ja yhtiövastike? Katso siitä vastikelapusta, onko siinä mainittu yhtiön velkaosuus. Nehän maksetaan aina könttäsummana.
Mutta jos yhtiö tulevaisuudessa ottaa lainaa korjauksia varten, niin teillä on nuo kaksi vaihtoehtoa. Maksaa laina kerralla pois tai maksaa sitä vähitellen rahoitusvastikkeen muodossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa43108Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.92138Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1151766Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101096Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450992Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn129986- 35774
- 53733
- 67701
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30665