Mikä on yhtiölaina?

Omistaja1

Olemme ostaneet osakkeen pienestä rivitalosta mutta minulle ei ole vieläkään auennut mitä yhtiölaina tarkoittaa. Liittyykö siihen jotenkin yhtiövastike ja mikä se on? Emme maksa lainan lisäksi kuin hoitovastiketta.

Muistan, että jossain yhtiökokouksessa kaikki osakkaat ilmoittivat ottavansa yhtiölainan osuuden omiin nimiinsä? Olikohan tuo oikein vai muistanko väärin. Voiko näin olla tai mikä olisi toinen vaihtoehto? Mihin tämä vaikuttaa, entä toisessa tapauksessa?

Itse pankista otettavan lainan määräänhän tämä ei mitenkään vaikuta. Asunnolla on tietty hinta ja maksat sen ja piste. Kertokaa joku viisaampi mitä tämä tarkoittaa.

1

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsitteitä

      Yhtiövastike = hoitovastike mahdollinen rahoitusvastike.

      Hoitovastikkeella kustannetaan taloyhtiön "juoksevat" menot, kuten lämmitys, jätehuolto, siivous ym.

      Rahoitusvastikkeellä katetaan taloyhtiön ottaman lainan kustannukset. Eli jos taloyhtiö on vaikkapa teettänyt kalliin remontin yhtiöön, eli esim. katto, putkisto, ikkunat tai muun sellaisen ja ottanut sitä varten lainaa.
      Yleensä tuon lainan voi osakas maksaa, siis oman osuutensa siitä, könttäsummana pois. Vaikkapa ottamalla pankista oman lainan sitä varten. Tällöin osakas voi hyödyntää verovähennystä. Taloyhtiön ottamassa lainassa tätä mahdollisuutta ei ole. Ne osakkaat, jotka eivät maksa tuota omaa osuuttaan pois, niin heiltä peritään hoitovastikkeen lisäksi rahoitusvastiketta lainan luhentämiseksi.

      Kun ostitte asunnon, niin siitä luultavasti ilmoitettiin kaksi hintaa. Velaton hinta ja myyntihinta. Velattomassa hinnassa yhtiölaina on maksettu pois ja myyntihinnassa hinnan päälle tulee vielä mahdollinen yhtiön velkaosuus.

      Nyt jos todella maksatte vain hoitovastiketta, niin silloin teidän asuntoonne ei kohdistu yhtiövelkaa. Vai oletko sekoittanut termit hoitovastike ja yhtiövastike? Katso siitä vastikelapusta, onko siinä mainittu yhtiön velkaosuus. Nehän maksetaan aina könttäsummana.

      Mutta jos yhtiö tulevaisuudessa ottaa lainaa korjauksia varten, niin teillä on nuo kaksi vaihtoehtoa. Maksaa laina kerralla pois tai maksaa sitä vähitellen rahoitusvastikkeen muodossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      347
      2969
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1275
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1225
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe