Hei! Meillä ollut jo pidemmän aikaa ongelmana kissan huutaminen/maukuminen. Aina aamuisin tuo vanhempi kissa (poika, n.7v) huutaa täysillä "ROUUU, ROUUUU". Jatkuvaa huutoa siihen asti et joku herää ja vielä senkin jälkeen saattaa jatkaa. Vaikka ruokaa olis kupissa ja vettä on ja hiekka on puhdas, silti se huutaa. Mulla menee järki.
Kissamme ovat sisäkissoja, mutta joskus harvoin käytämme niitä pihalla. Itse olen vuorotöissä, vituttaa herätä vapaapäivinä ja iltavuoro-aamuina aikaisin kissan huutamiseen. Tänäkin aamuna puoli tuntia jaksoin kuunnella ja sitten heitin kissan parvekkeelle, vaan eipä loppunut huuto sielläkään. Pää kipeänä tässä yritän keksiä mistä tuollainen kusimainen käytös johtuu, kun ei meidän pienempi kissa (tyttö 4v) huuda ikinä. Vaikka saa samanlaisen kohtelun.
Nämä kissat ovat mieheni kissoja, kun muutimme yhteen sain nämä kissat kaupan päälle. En ole asiasta innoissani, sillä olen allerginen kissoille eli 24/7 nuhainen paska olo. Olen pyytänyt miestäni luopumaan kissoista mutta hänelle ne ovat niin tärkeitä. Olemme meinanneet erotakin asian vuoksi useaan kertaan. En usko että pystyn kovin monta vuotta enää näiden kissojen kanssa asumaan, olo pahenee jatkuvasti eikä asiaa auta ollenkaan tämän kollikissan paskamainen käytös.
Onko mitään apua tähän huutamis ongelmaan??
Kissamme ovat sisäkissoja, mutta joskus harvoin käytämme niitä pihalla. Itse olen vuorotöissä, vituttaa herätä vapaapäivinä ja iltavuoro-aamuina aikaisin kissan huutamiseen. Tänäkin aamuna puoli tuntia jaksoin kuunnella ja sitten heitin kissan parvekkeelle, vaan eipä loppunut huuto sielläkään. Pää kipeänä tässä yritän keksiä mistä tuollainen kusimainen käytös johtuu, kun ei meidän pienempi kissa (tyttö 4v) huuda ikinä. Vaikka saa samanlaisen kohtelun.
Nämä kissat ovat mieheni kissoja, kun muutimme yhteen sain nämä kissat kaupan päälle. En ole asiasta innoissani, sillä olen allerginen kissoille eli 24/7 nuhainen paska olo. Olen pyytänyt miestäni luopumaan kissoista mutta hänelle ne ovat niin tärkeitä. Olemme meinanneet erotakin asian vuoksi useaan kertaan. En usko että pystyn kovin monta vuotta enää näiden kissojen kanssa asumaan, olo pahenee jatkuvasti eikä asiaa auta ollenkaan tämän kollikissan paskamainen käytös.
Onko mitään apua tähän huutamis ongelmaan??
Vastaukset 8
Vanhimmat
turhautunut tai sairas. Katso peiliin vinkumisen sijaan ja mieti saako kissa tarpeeksi liikuntaa (ulkoilua joka päivä taluttimessa!!!) ja muuta aktivointia. Kissa ei ole sohvaperuna vaikka itsekkäät ja laiskat omistajat niin usein luulevat. Kissa tarvitsee liikuntaa vähintäin tunnin lenkkeily päivässä ja mieluummin monipuolisessa maastossa. Onko kissalla sisätiloissa esim. kiipeilyteline jossa se saa riekkua mielin määrin, ja pääseekö kissa parvekkeelle happea haistelemaan?
Jos kissan liikunnan ja aktiviteetin tarve on kunnossa (teillä ei taida olla ainakaan ulkoilun suhteen), niin sitten katti eläinlääkäriin ja otettamaan kilpirauhaskoe.
kissaa ei ole laikattu, leikkauta se. jos on leikattu, osta korvatulpat.
Äskeinen viesti oli hyvä :) mutta onko kissaa leikattu? Leikkaamattomat kissat saattaa mouruta jase vasta on hermoja raastavaa. Leikkaaminen on nopea toimenpide ja siihen todennäköisesti loppuu tuo mouruaminenkin, muutoinkin kissan elämänlaatu paranee leikkaamisen myötä.
Kissan parvekkeelle heittäminen ei ole ratkaisu. Miettikää minkä vuoksi kissanne mouruaa, jotain se tahtoo viestittää. Selvittäkää syy miksi eläin käyttäytyy nuin
tekee oikein hyvää päästä halutessaan parvekkeelle maailmaa ihmettelemään. Meillä pojat pääsevät aina halutessaan parvekkeelle (jossa verkko) ikkunasta. Kesällä ikkuna on aina auki, talvisin kissat lasketaan parvekkeelle vain kun itse olemme kotona ikkunaa aukomassa ja sulkemassa. Parvekkeella on kiipeilyteline ja pöytä jossa kissat tykkäävät makailla ja katsella katuvilinää.
On kissa leikattu. Se on huutanut täällä kämpässä niin kauan kun tänne muutettiin, muistaakseni heti alusta alkaen. Eli kun muutin mieheni kanssa yhteen, 2 v sitten. En tiedä miten se on aiemmin huutanut, ei kai ainakaan näin paljon. Oon antanut matokuurinkin, ei auttanut huutoon se, eli ei johdu terveydestä. Kissoilla on leikkitelineitä 2 kpl ja oma peti, välillä nukkuvat ikkunalaudallakin kun jäävät haaveilemaan katsellessaan ulos. Leikin kissojen kanssa joka päivä, juoksen niiden kanssa ja erilaisilla leluilla leikitään.
Ennen kissa ei käynyt ulkona juuri koskaan, alettiin vasta tässä kämpässä sitä käyttämään ulkona useammin, ehkä huutaa aina ulos mut ei ole koskaan ovella huutamassa! Asumme kerrostalossa, kesällä on aina parveke auki, lasitetut ikkunat. Huutaa silti kesälläkin.
Ja kissa on siis leikattu, ei ole mouru-huutoja nuo, mutta kuulostaa korviin tosi karmealta aamuisin sen ROUUU ROUUU-huudot. Terve kissa on, erittäin vilkas ja utelias. Ei vaan jaksais ainaista huutoa. Ei auta vaikka yölläkin käyttäs kissaa ulkona, se huutaa aina aamuisin. Ei huuda koskaan illalla! Vaikka valvotaan yleensä myöhään, ni silti aamulla pitää alkaa riehumaan.
Ja ei ole edes koskaan lähdössä ulos kun herätään vaikka itse menisin ulko-ovelle, yleensä tulee keittiöön ja aukoo raksu-laatikon ovea (tietää missä ruoka on ja osaa avata oven itse) mutta samoja raksuja on vielä heidän ruokakupissakin, että en ymmärrä miks haluais lisää. Tai sit tulee naukumaan liharuokaa (jota saavat myös päivittäin) ja ruokaa on tarpeeksi.
Keksittekö jotain lisää vinkkiä? Millä keinoin kissan saisi nukkumaan edes vähän pidempään. Ollaan kokeiltu sellaistakin et leikitään yöllä niin et kissa väsähtää ni silti se aamulla taas huutaa niin kauan et jompikumpi nousee ylös. Se haluaa aina keittiöön heti ensimmäisenä, keittiön ovi on aina yöt kiinni, koska olen allerginen, en haluais et yöllä kissat pomppii ruokapöydällä. Mut ei oo auttanu sekään et keittiön ovi on joskus ollut auki yöllä, silti huutaa.
siihen huutoon on, ja ellei ole turhautuminen tai se että huudolla saa tahtonsa läpi, esim. huomiota tai ruokaa, niin paras tosiaankin on käyttää kissa eläinlääkärillä.
Itsellä kilpirauhasen liikatoimintaa sairastava kissa ja se alkoi oirehtimaan juurikin kiljumalla 24/7 ja varsinkin öisin. Kun lääkitys saatiin kunton, hiljeni kattikin. Kilpparikoe otetaan verestä eli helppo homma.
Syy huutoon voi olla yksinkertaisesti se, että kissa on tottunut saamaan huudollaan tahtonsa läpi. Kysmys: MITÄ TAPAHTUU KUN KISSA ALOTTAA AAMUISEN MOURUNNANSA?
#silti se aamulla taas huutaa niin kauan et jompikumpi nousee ylös.
- niin, eli se huutaa siksi että saa teidät ylös sängystä. Toimikaa kuten koiran kanssa.. kissan kanssa saa tehdä useampia toistoja voi olla ettei viikossakaan korjaannu. Mutta aina kun se huutaa niin ette välitä. Pistätte vaikka korvatulpat mutta kukaan ei hievahdakaan. Kissa ei saa saada huutamalla ketään sängystä ylös tai reagoimaan muullakaan tavalla. Kyllä se sitten jossain vaiheessa lopettaa tuon OPITUN TAPANSA.
#Se haluaa aina keittiöön heti ensimmäisenä, keittiön ovi on aina yöt kiinni, koska olen allerginen, en haluais et yöllä kissat pomppii ruokapöydällä.
- kissathan eivät ymmärrä suljettuja ovia tuokin voi olla syy että se alkaa mekkaloimaan. tahtoo että ovi avataan.