mokasinko yrttienkasvatuksen

talla kylvolla????

no laitoin lasitettuihin nyrkinlevyisiin ja parin nyrkin korkuisiin ruukkuihin 1/3 osan pikkukivia ja sitten paalle biolanin yrttimultaa.


ripottelin paalle kaikki siemenet pussista(basilika,sitruunamelissa,persilja)

sitten kostutin mullan sumutepullolla ja peitin ruukut (3kpl, jokaisella siis oma)kelmulla johon pistelin reikia.

Tuleeko tasta ny mitaan???

Vai olisko pitany kylvaa siemenet muovisiin kertakayttosnapsilaseihin (kaupan yrttien ruukkujen kokoisiin)joihin olisin laittanu pohjaan muutaman reijan?

ja olisko niihin snapsilaseihin pitany laittaa vaan kaksi siementa jokaiseen?

pitaisko ne sitten laittaa tarjottimelle kaikki snapsilasit ja pitaako tarjottimelle kaataa vetta vai kastella laseja paalta.

Pitaako snapsilasit peittaa kelmulla?

En peittanyt ruukkujen siemenia mullalla ollenkaan.


Mita ma nyt teen? haenko maanantaina uudet siemenet ja istutan snapsareihin vai tuleeko tasta ny mitaan?

montako tainta voin jattaa tommoseen saviruukkuun sit kun ne alkaa kasvaa??

Voinko siirtaa taimia niihin snapsilaseihin myohemmin?

3

1490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen tietää?

      Sama se on siemenelle missä ruukussa se itää. Ei vaikuta siihen mitenkään, kunhan kosteus, valo ja lämpätila ovat samat kun siinä snapsilasissa.

      • etta...2523234

        kumpi tassa olis ollu viisaampaa. Enko ma kuitenkin ny joudu heittaan roskiin kamalan maaran versoja kun ne alkaa kasvaa. Eihan koko pussillinen mahdu yhteen pieneen ruukkuun kasvamaan loppuvuodeksi?

        ku siis jos ma olisin laittanu ne niihin napsulaseihin ni olisin saanu jotain nelkyt semmosta kaupan yrttipuskaa. nyt mulle jaa vaan pieni ruukku?

        Vai voiko ne versot siirtaa johonki muualle, mutta missa vaiheessa? kuinka pitkina?


      • viherpeukku
        etta...2523234 kirjoitti:

        kumpi tassa olis ollu viisaampaa. Enko ma kuitenkin ny joudu heittaan roskiin kamalan maaran versoja kun ne alkaa kasvaa. Eihan koko pussillinen mahdu yhteen pieneen ruukkuun kasvamaan loppuvuodeksi?

        ku siis jos ma olisin laittanu ne niihin napsulaseihin ni olisin saanu jotain nelkyt semmosta kaupan yrttipuskaa. nyt mulle jaa vaan pieni ruukku?

        Vai voiko ne versot siirtaa johonki muualle, mutta missa vaiheessa? kuinka pitkina?

        Jos kasvatustila on rajallinen, niin ei niitä pikkutaimiakaan kannata satoja kasvattaa. Itse tekisin niin että kylväisin tuon kokoisiin kuin nyt sinulla on, sopivan määrän siemeniä niin sitten ei tarvitse koulumisvaiheessa ihmetellä mihin kaikki mahtuu. Eihän siihen ikkunalaudalle mahdu sitten kasvuvaiheessa sen enempää kuin idätyksessäkään - päin vastoin.

        Voit toki siirtää noista tiheistä kylvöistä taimia uusiin astioihin siinä vaiheessa kun oikeat lehdet ovat kasvaneet (ensimmäiset kaksi pientä ovat sirkkalehtiä) mittaa voisi siis olla reilut 5cm. Pikkutaimia voi jossain pikkupurkissa kasvattaa, mutta kyllä ne pitää isompaan siirtää jossain vaiheessa kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      85
      6020
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      319
      5117
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      48
      2599
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1832
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      109
      1497
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1402
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe