Tuurin kirjoista

kyselen...

Luin Antti Tuutin kolmiosaisen kirjasarjan Eerikinpojat, Ullan kirjan ja Muukalaiset, jotka kertovat uskonnolisen vakaumuksensa vuoksi maanpakoon karkoitetun ihmisryhmän kärsimystiestä 1700-luvulla.Kirjat pohjautuvat tositapahtumiin.
Tietääkö kukaan, onko joku voimassaolevista herätysliikkeistä lähtöisin ko. Eerikinpojista ja heidän oppisuunnastaan.
Kirjat olivat vaikuttavia. Tuskin maltoin käsistäni heittää.

11

1300

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuurinkylän kirjoista,

      joista tiedän sen verran jotta kylällä ei ole kirjakauppaa, mutta kyläkaupasta, joka on ISO, löytyy kirjoja(kin). Ja hyviä, mm. Tex Willer ym. Tuurinn Anttia en tunne, en ole kuullukaan.

      • O - O

        tai kirjakaupassa, jotta saa paikatuksi ison aukon sivistyksessäsi.

        Antti Tuuri on koulutukseltaan DI, jonka kirjoittaminen veti 1980-luvun alkupuolella mukaansa teollisuuden palveluksesta kulttuurin kuluttajien palvelijaksi. Hän myös perehtyy aiheeseensa, josta kirjoittaa ja tekstinsä vaan paranee kirja kirjalta ainakin minun mielestäni. Tuuri on niin monipuolinen kirjailija, että tutustumiskirjaa valitessasi voit valita itseäsi kiinnostavan alan perhokalastuksesta erilaisiin jokaista suomalaista kiinnostaviin historiallisiin tapahtumiin, joita Tuuri käsittelee inhimillisesti pienten ihmisten näkökulmista. Sinäkin voisit oppia jotain uutta suomalaisten ja luultavasti myös omaan historiaasi liittyvistä asioista. Niistä ei ole vielä kulunut pitkääkään aikaa.

        Hänet on myös palkittu ainakin Finladia- ja Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnoilla.

        Tietämättömyys vähenee, kun viitsii nähdä vähän vaivaa. Tietokoneen ääressä istuessasi voisit aloittaa tutustumisen etsimällä tietoja ja otteita Antti Tuurin kirjoista. Osaisit sitten valita mieleisimmän luettavaksi seuraavalla kirjasto- tai kirjakauppakäynnillä. ;))

        Turha väittää, ettet olisi kiinnostunut kirjoista. Tuskin muuten täällä seikkailisit.


    • käsitystä

      Luulen, että tuo oppisuunta ja monet muutkin vastaavat separatistiset liikkeet ovat hävinneet melko pian johtohenkilöittensä kuoltua.

    • Siis TUOSTAKO aloitit Tuurin lukemisen? Itse luin tuon Eerikinpojat ja tunsin pettymystä. Onko tämäkin reilun oloinen Härmän äijä tullut ns. katumuskymmenelleen ja kääntynyt körttiuskoon? Kun se sentään on kirjoittanut niin komean sarjan Pohojanmaalta ja Ameriikasta. Siellä kähmitään ja kieroillaan bisneksissä, ammuskellaan hiekkakuopalla 40-luvulla kätketyllä konepistoolilla, pannaan uusissa naimisissa olevaa vanahaa kultaa jo melekeen vintin portahissa, veretähän ketkulta velalliselta puukolla silmä puhki, trokataan kamaa Usasta Kanaataan, mennään naimisiin intiaanitytön kanssa... Voi olla vielä muutama kirja noista sarjoista lukematta, mutta tuskin viitsin tuota yllämainittua trilogiaa loppuun lukea.
      Mutta jos siitä tykkäsit, niit kivat sulle sen kanssa.

      • alvari.raappavaara

        laajasta ja polveilevasta tuotannosta on itselleni vaikuttavin ollut vähemmän hauskaa puolta edustava Kylmien kyytimies. Siinä punnittuu niin vakaumus, käytännöllisyys kuin hetkellisen sattumankin vaikutus ihmiseloon. Jossaimäärin jäävi lienen arviota sanomaan, isosetä kun oli samoissa kyytihommissa joista Tuuri kirjoittaa.
        Eikä paperi ja painoväri hänelle vierasta ollut teollisuutta palvellessaan, silloin nuornamiesnä, inssiplanttuna. Titteli oli muistaakseni teknillinen johtaja Kirjapaino- ja sanomalehti Kalevassa, jossain Peräpohjolassa.


    • vastaan

      Mikään nykyisistä Suomen herätysliikkeistä ei periydy Eerikinpoikien oppisuunnasta. Tuon lähinnä Pohjanmaalla vaikuttaneen suunnan vaikutushan jäi suhteellisen mm. papiston vastustuksen vuoksi suhteellisen pieneksi, vaikka kyllä niitä huomattavasti enemmän oli kuin nuo seikkailijat.

      Sen sijaan eerikinpoikalaisuudella ja 1700-luvun lopulta lähtien syntyneillä Suomen "nykyisillä" herätysliikkeillä on yhteinen tausta 1700-luvun alun pietismissä, josta syntyi aika monta suuntausta. Eikö niissä Tuurin kirjoissakin kerrottu suuntauseroista jo tuossa vaiheessa? Keski-Euroopassa tietääkseni niitä on elossa vieläkin jossakin määrin.

      Tässä joitakin linkkejä aiheeseen:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pietismi
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Herrnhutilaisuus
      http://www.evl.fi/sanasto/selitysP.htm#PIETISMI
      http://www.evl.fi/sanasto/selitysH.htm#HERATYSL

      Itse pidin tuota Antti Tuurin uskontohistoriallista kirjasarjaa, joka tavallaan jatkuu teoksella Wallenberg, hänen kirjoittamakseen vähän tylsänä. Sinänsä kiinnostava aihepiiri, mutta nopeammin kerronnassa olisi pitänyt edetä.

      Toisaalta suurimmasta osasta Tuurin tuotantoa 1980-luvulta lähtien olen pitänyt suuresti, vaikka ei niissäkään yleensä paljoa tapahdu.

      • ap.

        Kiitos vastauksistanne ja mielipiteistänne. Antti Tuuri on mielestäni suomalaisen kirjallisuuden ykkösnimiä ja kaikki hänen teoksensa ovat hienoja. Ainoastaan Kylmien kyytimiestä en vielä ole lukenut, mutta luen heti kun aikaa siihen saan. Jostakin syystä tämä Eerikinpojat-sarja on kiehtonut itseäni eniten. Ihmettelin, miten Tuuri on osannut aidosti kirjoittaa naisen silmin ja tuntein koetusta maailmasta. Ulla on aito ja herkkä hahmo,kirjan sivuilta ikäänkuin henkiin herännyt elävä ihminen. Koska olen itse nainen, pidin tätä kirjan hyvänä antina historiallisen matkan ohella.
        Kiitos linkeistä; luin ne mielenkiinnolla. Herrnhutilaisuushan kirjoissa oli usein esillä

        Hyviä lukuhetkiä kaikille niin Tuurin kuin muidenkin kirjojen äärellä.
        Hyvää kevättä.


    • Erskine

      Kun olen suurella halulla nämät kirjat lukenut, tuli mieleen kysellä näistä virsistä joita kirjoissa ehtimiseen veivataan. No, 29.03.07 tein tämän tuolla virsiosiossa ja löytyihän niitä sanoja, vaan saattoipa jotain jäädä keskenkin?

    • Hakalan Erkki.

      ...on Tuurin Antti!
      Kaikki romaanit ja novellit Pohjanmaasta lähtien luettu ja pari vanhampaakin. Mutta niinhän se on, että Pohjanmaassa Antti löysi sen lopullisen tyylinsä, joka on jäljittelemätön ja koukuttava.

      Jos aloitteleva kirjailija pohtii, miten saisi romaanihenkilönsä "henkiin" ilman jatkuvaa selittelyä, lukekaa Tuurin tuotantoa, siellä ei ole täytelauseita.

      Oma top - 10 ilman järjestystä.

      - Pohjanmaa.
      - Ameriikan Raitti.
      - Uusi Jerusalem.
      - Taivaaraapijat.
      - Lakeuden Kutsu.
      - Kylmien Kyytimies.
      - Maakunnan Miehiä (novellit 83-96)
      - Aukko Taivaassa.
      - Wallenberg.
      - Ullan Kirja.

      • Ynjemi Nyhtänköljä

        Hyvä lista. Toki muitakin voisi tehdä. Tuurin kieli lähestyy minimalismin kauneinta tasoa, jossa jokaisella sanalla on tarkoitus.
        Nyt itsellä vuorossa Surmanpelto, jota voitanee pitää Kylmien kyytimiehen velipuolena kapinan ajan kuvauksena yksittäisen rivimiehen pienestä näkökulmasta. Niitä suurten linjojen laajoja näkemyksiä lie julkaistu yllinkyllin jo aikoja taakke. Ainakin voittaneen puolen vinkkelistä katseltuna.


      • "Vääpeli Matala"
        Ynjemi Nyhtänköljä kirjoitti:

        Hyvä lista. Toki muitakin voisi tehdä. Tuurin kieli lähestyy minimalismin kauneinta tasoa, jossa jokaisella sanalla on tarkoitus.
        Nyt itsellä vuorossa Surmanpelto, jota voitanee pitää Kylmien kyytimiehen velipuolena kapinan ajan kuvauksena yksittäisen rivimiehen pienestä näkökulmasta. Niitä suurten linjojen laajoja näkemyksiä lie julkaistu yllinkyllin jo aikoja taakke. Ainakin voittaneen puolen vinkkelistä katseltuna.

        kirjan osaa kirjoittaa, kaikki olen lukenut ja hyvinä pitänyt. Varsinkin tyyliltään nautittavaa lukemista laidasta lukien, suosittelen kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe