Ostin terveyskenkinä tunnetut työkengät Anttilasta, hinta 72 e. Pidin niitä jalassa ekaa kertaa viime viikolla, ja viimeksi maanantaina. Toissapäivänä alkoi jaloissa armoton kutina ja kotona sukat riisuttuani paljastui karmea näky: nilkoista lähtien jalat olivat todella turvonneet, pahkuraiset ja täynnä punaisia laikkuja. Samat oireet ovat nyt levinneet myös kämmeniin. Lääkäri arvioi, että jokin aine näissä "terveyskengissä" aiheutti allergisen reaktion. Mitä hel****** kenkiin oikein laitetaan, kun minä, joka en aiemmin ole ollut millekään allerginen, saan tuollaisen reaktion? Lääkäriin täytyy ilmeisesti mennä vielä uudestaan, kun kämmenissä leviää turvotus ja tummanpuhuva ihottuma.
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
on vastaavanlaisia kokemuksia eli koirista osa on herkkiä nahkaisille kaulapannoille ja käyttävät siksi nylon-materiaaleja. Parkitsemisaineet ovat nimittäin aika jytyjä mm.kromia. Kasviparkittu nahka ei aiheuttaisi vastaavia ongelmia, mutta sitä ei ilmeisesti juurikaan myydä Suomessa??
Vastaavasta tapauksesta olen kuullut. Silloin sukulaisellani epäiltiin kromiparkitun nahan paljaaseen ihoon aiheuttamaa allergista reaktiota. Kromi on myrkky, valitettavasti monet kengät ovat kromilla käsiteltyjä. Myös kasvisparkittuja kenkiä löytyy, kenkäkaupassa varmaan osataan neuvoa.
Ei minulla ole aivan noin pahaa reaktiota ollut. Olen allerginen muutamille metalleille, joita käytetetään nahkan käsittelyssä ja en voi pitää nahkakenkiä paljaissa jaloissa. Kesälläkin joudun käyttämään puuvillasukkia, koska naisten ohuista nilkkasukista tai sukkahousuista ei ole apua.
Ei ihottumani ole käsiin asti levinnnyt, mutta jalat ovat joskus kauhean kipeät ja auki.
Minulla uudet puuvillasukat aiheuttivat sen,
että molemmista jaloista nahka hilseili pois ja
JALAT OLIVAT VERESLIHALLA. Niitä sitten hoidettiin
pari viikkoa.