Pitääkö paikkansa, että uusiin 1.8T-moottoreihin (ainakin moottorityyppi AVJ) ei kävisi perinteinen lohkolämmitin vaan pitäisi olla säteilylämmitin? Eli siis lämmitetään pelkkää moottoria ympäröivää alumiinilohkoa, joka johtaa hyvin lämpöä. Tällöin neste ei lämpene, mutta moottori kylläkin.
säteilylämmitin
Tapparan mies
4782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ympärillä oleva paketti lämpenee???
Kyllä tietosi pitää paikkansa. Itselläni uusikoriseen A4 1.8T:hen laitettiin ensin lohkolämppäri, mutta se vaihdettiin sittemmin säteilylämmittimeen. Moottorikoodina itselläni on juuri tuo AVJ.
Lohkolämmitin aiheuttaa jonkin moottorin lämpösensorin liiallisen lämpenemisen ja sitä kautta järjestelmä olettaa kyseessä olevan konevian. Tästä taas seuraa moottorin virhetoimintaa osoittavan varoitusvalon syttyminen mittaristoon ja sen nollaaminen vaatii huollossa käynnin (tai oman vag-comin). Vika ilmenee, jos auton käynnistää heti lonkolämppärin irroituksen jälkeen. Jos odottaa hetken (ehkä 1-2 min), on anturi jo sen verran jäähtynyt, ettei virhettä tule. Turha sellaisella on kuitenkaan leikkiä, kun säteilylämmitin hoitaa asian oikein.
Näin ainakin itselläni. Kysy lisää, jos jäi askarruttamaan.
Kiitos tiedoista. Lämmittääkö säteilylämmitin yhtä tehokkaasti kuin normaali lohkolämmitin (tehoa on ainakin vähemmän)? Riittääkö tunti pari lämmitykseen vai pitääkö lämmittää kauemmin??
... laittavat näköjään vesilämmittimen aiheuttamiin ECU yms sekoiluihin.
Ohjausjärjestelmään voi tehdä muutoksia. Suurin syy lienee nykymoottoreiden "ilmausriskit", etenkin ISOLOHKOT. Pari vuotta sitten VAG-huolto harjoitteli asikkaiden kustanuksella 2litraisen ilmausta ja elektroniikkaa! ECU pelaa nyt letkulämmittimen huolimattomalla käytöllä, mutta ilmausongelmat takuulla edessä jos lirahtaa.
Hommasta pääsee helpoiten eroon öljypohjaan pultatulla elementillä, suosittelen.
nimim. kymmenen kertaa varikolla