jo useampaan otteeseen kälviän kylällä on juoksennellut irrallaan 2 mustaa koiraa. on se jännä että noita ei saada piettyä omassa pihassa kiinni. olen tainnut nähdä samat koirat jo 4 kertaa juoksentelemassa tuolla itsekseen.
aiheuttavat vielä jonkun vaarallisen tilanteen kun poukkoilevat tuolla tiellä ja missä sattuu. eli jos tunnistat naapurisi/tuttavasi rakit, kerro ihmeessä sille että hurtat on taas keskenään kylällä ja että pitää ne kiinni ennenkuin jollekin käy huonosti.
ja viisastelijoille tiedoksi että kälviälle ei tule poliisit rakkeja noutamaan, joten sinne on ihan turha soittaa. ja toisekseen, vaikka ne tulisivat olisi varmasti liian myöhäistä koska koirat olisi varmasti jo piilossa siihen mennessä että koppalakit saapuvat.
2 mustaa koiraa
5
804
Vastaukset
- Kirkonrotta
Noiden koirien omistajat ei taida välittää missä hauvat kulkee, kun on tärkeämmät asiat mielessä.
Koirat käy häiriköimässä päiväkodilla ja kouluilla ja ahdistelevat remmissä kuljetettavia lajikumppaneitaan. Harmillista, kun väistämättä joutuvat rankkurin haltuun ennemmin tai myöhemmin.- nimet....
on rambo ja ventti.omistajat ovat ammatti juoppoja ja luusereita nimeltä erkki ja perse-arska.asuvat tukituvalla kälviän keskustassa.
- sääli
nimet.... kirjoitti:
on rambo ja ventti.omistajat ovat ammatti juoppoja ja luusereita nimeltä erkki ja perse-arska.asuvat tukituvalla kälviän keskustassa.
Eikö kukaan voisi auttaa noita koiria?Omistajat eivät hoida jos saavat kuljeksia vapaana. Voisiko eläinsuojeluyhdistys ja Lotta Känsäkangas auttaa? Kysykää sieltä te, jotka tiedätte mistä on kysymys. Alkoholistit ei huolehdi koiristaan, eivät huolehdi itsestäänkään niin miten sitten koirista. Koirat ovat viattomia. Mikä se Kälviän tukiasuntola on? Onko kyseessä Arska R ja Erkki T ?
- Kyllästynyt kävelijä
Rankkurit tulee hakemaan koirat vain jos ne ovat kiinniotettu. Eivät luonnollisestikaan ala etsimään niitä ympäri kylää. Joten lähdetääs koirajahtiin ku ens kerran törmätään Venttiin ja Ramboon. Kuulemani mukaan toinen koirista (johon itsekin olen törmännyt) on kiltti luonnoltaan mutta toinen vähän äkäinen. Be aware.
- kyl lästynyt
On se todella kumma että ne koirat saa olla vapaana!! Niistä on tehty ilmoitus poliisille jo moneen otteeseen, kun käyvät jo lasten kimppuun. Koululla harva se päivä käyvät kiusaamassa lapsia. ja ei enään uskalla omaa koiraa antaa lasten vietäväks pihalle, kun se piski on aina kimpussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1337280Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.142650Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2661278- 1001049
Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942169988Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih71935En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek137930Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.79784Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j13763Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com18741