Ferrarin alamäen todelliset syyt

Räkättäjä_

Kun Kimi tuli Ferrarille oli paketti todellakin sarjan paras ja luotettavin. Todistuksena tästä oli maailmanmestaruus, pääosin tosin McLarenin suosiollisella avustuksella.

Se miksi Ferrari oli tuolloin niin hyvä oli hyvin suoritettu testaus ja kehitystyö. Tämän työn oli Kimille valmiiksi tehnyt eräinen herra Schumacher, joka on kaikkien aikojen paras F1-kuski ja auton kehittäjä.

Kimi poikaa ei tuo testaus ole koskaan sillai kiinnostanu, ja nyt ollaan siinä tilanteessa että voidaan mitata mitä tuosta kehityksen pysähtymisestä seuraa.

Viimekausi meni vielä vanhoilla eväillä, mutta uudet radikaalit muutokset ja loppukauden taistelu Massan mestaruuden puolesta veivät viimeisenkin terän kehitystyöltä. Kimin olematon panos auton kehittämiseen näkyy tuloksissa.

Se on kumma että sillon kun kuski menestyy on se VAIN JA AINOASTAAN kuskin hyvyyttä, ja kun rämmitään syvällä on vika aina tallissa. Kummallista että näin se vaan menee.

McLarenilla maksetaan tällä kaudella toissakauden vakoiluskandaalisotkujen seuraamuksista.

4

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaamieltä

      Entinen tallikaverikin sen sanoi suunnilleen noin!

    • asiantuntija

      Auton suunnittelee aina ja kehittää insinöörit ei kuski. Sitä testataan jatkuvasti 24h vuorokausi tuulitunneleissa. Jos jotain uutta löytyy se tuodaan testiradalle autoon ja sitä voi testata mm massa,kimi tai testikuski.
      Ei kimi kuten ei massakaan voi sille mitään että ferrarin inssit ei keksinyt samanlaista diffuusoria kun brawn. tosin niitäkään ei välttämättä hyväksytä joten kausi on aivan auki.

      • Asiantuntijankaveri

        Olet kyllä ihan oikeessa.

        Kuskeilla ei ole mitään merkitystä nykyformuloissa. Mediapellejä, joiden rooli on pukeutua mainoshaalareihin ja -lippiksiin. Hyppivät vaikka päällään, jos tallipäällikkö käskee. No eihän sitä muuten amis-pohjalla pärjäiskään, jos joutus omia aivoja käyttämään. Että sadekelin renkaat rutikuivalle säälle, eihän kuski sille mitään voinu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe