Itselläni on pari talomallia harkinnassa, toinen puolitoista kerroksinen ja toinen yhdessä tasossa. Osaisiko joku viisaampi kommentoida mikä noiden kahden talon ero olisi kustannusten suhteen eli paljonko kalliimmaksi tuo ½ kerrosta tulisi?
Talo A: http://www.jukkatalo.fi/index.php?tocID=61&mID=265&imgID=7224&part=
Talo B: http://www.kotitalo.net/kotitalo/default_talot.asp?taloid=71&category=
Kiitokset etukäteen!
Talo A: http://www.jukkatalo.fi/index.php?tocID=61&mID=265&imgID=7224&part=
Talo B: http://www.kotitalo.net/kotitalo/default_talot.asp?taloid=71&category=
Kiitokset etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kolme kertaa talopaketin hinta. Siitä lähdetään, mikäli et tee kaikkea itse.
Veikkaan, että tämä "budjetti" ammutaan alas tällä foorumilla alta aikayksikön.
Talon voi rakentaa 150 000 tai 300 000 eurolla.
Ei yhtä hintaa voi antaa tälläisellä palstalla
nyrkkisäätö on että tuon saa samalla rahalla kun se putkiullakko yläkerta jää vain varaukseksi eli hintaero mitätön tai pieni. Valmiiksi asti vintin tekee sillä kuuluisalla 1000 neliö.
...syntyy Suomen halvimmat uudisneliöt. Noitten kahden talomallin kerrosalat ovat 140 (Jukka) ja 112 (Omatalo) - tosin yläaula noissa putkiullakkotaloissa on "melkein turha kapistus".
Kustannusero on murto-osa tuosta pinta-alojen erosta (25%) - vaikkaisin, että "pikkasen toista toista kymppiä" enemmän menee tuohon 1½-kerroksiseen eli 160...180 kokonaisbudjeteissa eroa joku 5...7 %
Kiitos vastauksista.
Jos on yläkertavaraus eikä siis tee sitä valmiiksi, voiko sitä "yläkertaa" käyttää tavaroiden säilytykseen? Siis käyttöullakkona (liekö oikea termi)?
Kun haluan pienen talon, kannattaako siis tehdä yläkertavaraus siihen?
...voidaan jättää tekemättä ja hyödyntää käyttöullakkona - erinomaisesti.
Jos tekee kovin pienen talon, on yläkertavaraus oiva tapa parantaa kohteen jälleenmyyntiarvoa ja/tai käytettävyyttä tulevaisuuudessa..
maltillisilta, toteuttamiskelpoisilta molemmat, teitte sitten kumman tahansa. 1 1/5 kerroksisessa on sitä työtä pikkasen enemmän, yläilmoissa kun tehdään, tarvii telinettä ja apumiestä.
Meillä vähän putjetti pääsi karkaamaan, kun ammattitimpurin neuvoja uskoimme. Ei tämä "väläkeempi" vaihtoehto nyt niin paljon enemmän maksa.. No maksoi se jokatapauksessa enemmän kuin oletimme. Muuten olemme tyytyväisiä "väläkeestä" talostamme. Kuistien, terassien kaiteet ja pihat odottavat tekijää, onneksi kesä tulee..