Ihmisyys

on kuollut

kauan sitten silmissäni valitettavasti.
On vain kourallinen ihmisiä ja hiekkaa jäljellä kenestä välitän ja kehen luotan.

3

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole pahoja.

      Eräs paha ihminen murskasi unelmani (ei rakkausasia), silti uskon siihen että maailmassa on paljon hyviä ihmisiä.

      Ei saa antaa yhden ihmisen pilata koko elämää, vaikka tiedän että vihaaminen voi hetkeksi tehdä elämästä kurjaa.

      Uskalla luottaa ihmisiin ja huomaat että moni on luottamuksesi arvoinen. Aloita pienissä asioissa niin huomaat miten kiva tunne on kun voi luottaa ystävään. Ei kannata epäillä kaikkia.

      • Ei sydänsuruja 19v

        En ole kokenut edes oikeita sydänsuruja, en ole tullut jätetyksi oikeasta rakkaussuhteesta, mutta mielestäni keneenkään ei kannata luottaa. Tuntuu naiivilta olettaa että joku toivoisi oikeasti minulle vilpittömästi hyvää, korkeintaan ihan lähimmät kuten poikaystävä ja kaksi parasta ystävääni. Omaan perheeseenikään en luota, he tuntuvat olevan kateellisia ja sen takia myös ilkeitä. Mikä motiivi kellään olisi toivoa minulle hyvää? Jokainen keskittyy vain omaan etuunsa, niin minäkin. Maailmassa ei myöskään ole minulle paikkaa johon oikeasti sopisin. Kaikki hyvä maailmassa ja ihmisissä on illuusiota. Ainoastaan Jumala on hyvä.


    • Sinnem

      Näin se on. Ihminen on raadollisin, petollisin, haaskamaisin, kaksinaamaisin, tekopyhin, alhaisin ja selkärangattomin nisäkäs.

      Mutta kaiken paskan joukosta löytyi kyllä sellainenkin jalokivi, jota kunnioitan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      86
      3939
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3757
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2225
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2194
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2084
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      107
      1190
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1109
    Aihe