Ostin tuossa käytetyn lasikuitukajakin. Se on varsin perusmallinen. Lisään sinne väliseinät ja kansiluukut. Nyt siinä on vain päädyt koteloituna.
Takaosan seinän paikka on helppo määrittää -- melkein heti aukon/penkin takana. Paljonko on hyvä jättää eteen jalkatilaa? Äkkiä arvioituna selkänojasta eteenpäin saa olla 1,3m tilaa. Tarviikohan yhtään enempää?
Jalkatukien paikat puuttuu & jotkut sinne pohjaan voisi kevyesti liimata, kun kiinnikkeitä ei ole ennestään. Pitänee arvioida niidenkin säätövaroja. Kevyesti liimaaminen tarkoittaa niiden kohtuullisen helppoa irroitusta, kun myöhemmin kumminkin tarvii paikkaa vaihtaa.
Kajakin sisämittoja
4
773
Vastaukset
Laipioiden saaminen oikeaan muotoon ja tiiviisti paikalleen voi olla hankalaa. Tosin ihan absoluuttinen tiiviys ei ole välttämätöntä. Istuimen takana on mielestäni mukava olla tilaa kengille, tämä on minun tottumukseni. Toinen hyvä käyttö istuimentakaiselle tilalle on painovesikanisteri. Jalkatila on helppo mitoittaa omien jalkojensa mukaan. Istu kotona seinää vasten lattialla. Seinä vastaa istuimen takareunaa. Jos haluaa jättää mahdollisuuden peräsimen polkimille, on syytä mitata tila nilkat ojennettuna. On kai hyvä jättää esim 5-7cm marginaalia joka tapauksessa.
Lasikuiturunkoon on helppo liimata kaikenlaista epoksiliimalla. Lasikuitukangasta voi käyttää lisälujitteena. Minä laitoin viime kesänä kajakkiini Kajaksportin kumilätkäaktiiviperäsimen. vanha poljin/narusysteemi ei palautunut takaisin yläasentoon jalalla painamisen jälkeen, joten lisäsin "kuminauhakeskittimen", joka vetää polkimet takaisin yläasentoon. Liimasin ylös, kannen alle kaksi muovinarun pätkää epoksilla ja lasikuitukankaalla. Niihin sidoin kumiköydet. Hyvin pysyvät ja toimii.- juha123
Jätän riittävästi tilaa luukkujen ja väliseinien väliin, niin myöhemmin niitä laipioita pienennettyä (tai suurennettua).
Väliseinät ajattelin tehdä retkipatjasta ja uretaanivaahdosta. Siis kaksi (tai useampi) kerrosta 5..10mm patjaa ja väliin vaahto. Jos vaahto on vain reunoilla liimana, niin rakenteesta tulee joustava. Sitä kuivinutta uretaania ei saa täysin pois lasikuidusta kuin vuolemalla ja hiekkapaperilla eli ne seinät saa kumminkin kohuullisella työllä siirrettyä. juha123 kirjoitti:
Jätän riittävästi tilaa luukkujen ja väliseinien väliin, niin myöhemmin niitä laipioita pienennettyä (tai suurennettua).
Väliseinät ajattelin tehdä retkipatjasta ja uretaanivaahdosta. Siis kaksi (tai useampi) kerrosta 5..10mm patjaa ja väliin vaahto. Jos vaahto on vain reunoilla liimana, niin rakenteesta tulee joustava. Sitä kuivinutta uretaania ei saa täysin pois lasikuidusta kuin vuolemalla ja hiekkapaperilla eli ne seinät saa kumminkin kohuullisella työllä siirrettyä.Väliseiniltä vaaditaan kuiten kohtuullista lujuutta, jotta ne hoitaisivat turvallisuustehtävänsä. Niiden on kestettävä koe, jossa täytät koko istuinaukon vedellä tavaratilojen ollessa tyhjät. Veden paine ei saa tihkumista lukuunottamatta särkeä väliseiniä, ei vaikka hieman nostelet kajakkia päistä.
- juha123
Yusa kirjoitti:
Väliseiniltä vaaditaan kuiten kohtuullista lujuutta, jotta ne hoitaisivat turvallisuustehtävänsä. Niiden on kestettävä koe, jossa täytät koko istuinaukon vedellä tavaratilojen ollessa tyhjät. Veden paine ei saa tihkumista lukuunottamatta särkeä väliseiniä, ei vaikka hieman nostelet kajakkia päistä.
Pitänee väliseinille laittaa useampi kerros retkipatjaa. (Ehkä sinne ei tarvitse laittaa auton renkaan venttiiliä ja testata 0,5bar paineella kestävyyttä...) Retkipatja ei paljoa paina & moninkertaisena tulee enemmän jäykkyyttä/kestävyyttä paineelle.
Lasikuidulla luukkujen kehysten laitto oli hivenen isompi työ kuin odotin. Vielä ei ole ihan valmis. Eniten aikaa ottaa se muotin puuttuminen -> kokematon joutuu tekemään pienin askelin. Luukkujen kehykset on kumminkin siinä paikassa mihin suunnittelin -- vähän upotettuna ja jäävät yläosastaan kannen tasolle.
Läheiset joet on vielä enemmän ja vähemmän jäässä että ehtii se kajakki odottaa polyesterihartsin kovettumista autotallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851262
- 1101133
- 72985
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673