Moi, eli oon hankkimassa suomenlapinkoiraurosta. Minkä kokoiseksi uros kasvaa suunnilleen, siis painoilta ja säkäkorkeudelta?? miten vanhana koiraa voi alkaa pitää ulkona??
Suomenlapinkoirista =)
6
825
Vastaukset
- tietoa
Elikkäs.. suomenlapinkoira urokset ovat n. 46-52 eli keskimäärin 49 cm :) ei kovin iso. ja painoa kertyy 16-25. Lapinkoira on todella rauhallinen koira joka sopii mainiosti ekaksi koiraksi joten suosittelen suomenlapinkoiraa.Itsekkin olen hankkimassa mutta narttu koiraa kesällä. Onko tulossa sisäkoiraksi ??
- minulle...
suomenlapinkoira ? tai asia on niin että olemme hankkimassa tulevana kesänä EHKÄ lapinkoiraa. ja olen perehtynyt asiaan aika lailla .. käynyt näyttelyissä , lukenut koira kirjoista koulutuksesta yms. Asumme melko suuressa kaksikerroksisessa omakotitalossa melko rauhallisella alueella jossa on paljon muitakin koiria:) koiralle ei tulis häkkiä missään nimessä ulos vaan pieni aitaus takapihalle jottei koira pääsisi karkaamaan vapaana ollessaan jne. olen melko laiska ja tarvitsen ulkoilmaa todella.. ja haluaisinkin lenkkeillä paljon mutta yksinäänkin se tuntuu tylsältä paljon mukavempaa kun on lenkkikaverina koira:)ajattelin jotain agilityn tyyppistä harrastusta sitten aloitella . Koira olisi toukokuusta- elokuun puoli väliin aina joka kesä mökillämme vapaana. meillä on kissa ja tiedän että ensimmäiset kuukaudet eivät tunnut tuottavan tulosta , mutta lopulta se kyllä sopeutuu kun pennusta lähtien alkaa totuttamaan. Meillä on ollut kaksi harmaa norjanhirvikoiraa mutta olin n.3 vuotias ku ne kuolivat, joten en muista niistä paljoakaan. olen todella eläinrakas ja olen aina toivonut saavani koiran ihan pienestä pitäen, mutta nyt muutaman kuukauden aikana olen todella ruennut toteuttamaan unelmaani ja olemme löytäneet pari kenneliä joista on nyt tulossa kesän alussa pentuja luovutus ikään ja kohta puoliin ajattelimme mennä katsomaan toista pentuetta joka on syntynyt aivan lähiaikona.HEI IHMISET VASTAILKAA=)
- mielestäni..
suomenlapinkoira olisi perheellesi mainio rotu. oikeastaan turhaan olet mitään kyselyitä tänne laittanut kun olet jo valmis koiran hankintaan. muistathan rokotukset ja muut eläinlääkärillä käynnit maksavat melkoisen hinnan mutta terveenä kun koiran pitää se on hyvä asia! ;)
- :):)
mielestäni.. kirjoitti:
suomenlapinkoira olisi perheellesi mainio rotu. oikeastaan turhaan olet mitään kyselyitä tänne laittanut kun olet jo valmis koiran hankintaan. muistathan rokotukset ja muut eläinlääkärillä käynnit maksavat melkoisen hinnan mutta terveenä kun koiran pitää se on hyvä asia! ;)
kiitos vastauksesta :)
- ..ja mihin suuntaan?
Kerrot olevasi laiska. Muututko yhtäkkiä reippaaksi ulkoilijaksi, kun koira tulee taloon? Oletko reipas vielä vuodenkin päästä?
- saa tyydytettyä
ilman jottei pääse ainakin tunnin kirmaileen vapaana jokapäivä.Ihan sama kulkeeko vaikka 50kilsaa hinnassa se ei ole sama asia.ei muuten millekkään rodulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921