Sekoitus valkoisia ja punaisia vivahteita. Korkeus 100 cm. Yksivuotinen. Kylvetään huhti-toukokuussa. Idätys 10-14 vrk, 18 C-astetta. Viljely 15-18 C-astetta 8-12 viikkoa. Kukinta elo-syyskuussa. Annos 1g/150 siementä.
Kylvetään: laitetaan multaan. jätetään siihen pariksi viikoksi?
Idätys: viedään pihalle parin viikon päästä siihen kohtaan mihin halutaan näitä kukkia?
-kiitos-
suomennosta
2
349
Vastaukset
- auta arvaamaan !
Vai onko tämä "arvauskilpailu", mikä kasvi on kysymyksessä ?
- puutarhaaja
Tosiaankin voisi kysymyksen selkeämminkin asetella ;)
Mutta kaipailet ilmeisesti toimntaohjetta kyseisen kasvin kanssa. Olis tietty kiva tietää mikä kasvi on kyseessä, helpottaiskin.
Mutta tuon perusteella toimi näin:
Kylvä siemenet laatikkoon, jossa on kosteaa multaa, isot siemenet peitetään mullalla kevyesti, pienen pieniä ei yleensä tarvitse peittää. Laita kylvös lämpimään, tuohon 18 asteiseen paikkaan. Itämisen pitäsi tapahtua tuossa 10 -14 vuorokaudessa, aina on mahdollista että menee vähän kauemminkin. Sitten kun itäneet kouli taimet omiin purkkeihinsa, yksitellen tai ryhminä kasvin lajin ja koon mukaan. Sitten kasvattelet taimia tuossa 15-18 asteen lämmössä( aika viileä), kastelua ja lannoitusta tarpeen mukaan. Ja kun ulkoilma on tarpeeksi lämmin, ehkä kesäkuussa, istutat kasvit ulos haluamaasi paikkaan. Kukkia pitäisi sitten 2- 3 kuukauden päästä, jolloin onkin jo tuo mainittu elokuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101681- 1711618
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691538Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901194Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 97902
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187825Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211791