Moi,
oon hakemassa Turun Ammattikorkeaan opiskelemaan Degree Programme in International Business. Osaako kukaan kertoa niistä pääsykokeista, erityisesti siitä matematiikan osasta. Millasia kysymyksiä/tehtäviä siinä on? Käsitin että ne ois monivalinta tehtäviä ja että laskinta ei saa käyttää.
oon hakemassa Turun Ammattikorkeaan opiskelemaan Degree Programme in International Business. Osaako kukaan kertoa niistä pääsykokeista, erityisesti siitä matematiikan osasta. Millasia kysymyksiä/tehtäviä siinä on? Käsitin että ne ois monivalinta tehtäviä ja että laskinta ei saa käyttää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joo mäkin haluisin tietäää!!
ja minkälainen se keskustelu/haastattelu on? tuntuu ettei ketään tiiä tästä linjasta mitään... :/
Piramkiin hakiessa (Tourism) taas oli yksilöhaastattelu. Se oli ku ois ollu työhaastattelussa mutta kysymyksiä vaan oli paljon enemmän. Kysyttiin miksi haet juuri tänne, miksi juuri sinut tulisi valita, kerro itsestäsi kolme hyvää/huonoa puolta, millainen olet opiskelijana, millainen on hyvä opiskelija, missä haluaisit tulevaisuudessa työskennellä jne. Haastattelussa oli mukana kaksi haastattelijaa.
englanninkielisiin ohjelmiin haku ole loppunut jo?
loppunut ja olen siis hakenut ja pääsykoe olis tän kuun lopulla ja siksi kyselin että jos jollain olis tietoa siitä millasia kysymyksiä siinä on. erityisesti ne matikan tehtävät "pelottaa"
oon hakenu enkunlinjoille ja mistään saa infoa millainen pääsykoe. mut mieti näin.. se on ammattikorkea ei yliopisto... kuinka vaikeaa se voi olla? joillain linjoilla on monivalintaa, mutta näille joihin itse hain niin pitää ottaa laskin ja harpit mukaan... jotain vaikempaa? :o
onnea kokeseen! :)
Itse en kyllä Turkuun ole hakenut mutta viime keväänä kävin Tampereella pääsykokeessa. Ensin oli kirjallinen osuus jossa kysymykset oli ennakko materiaalin pohjalta. Laskutehtävät oli jotain tosi perus tehtäviä.(en valitettavasti enää kovin hyvin muista) Lähinnä päättelykykyä ja ongelmanratkasua. esim. oli sarja numeroita ja kysyttiin mikä luku tulee seuraavaksi (niitä oli useampi). Sit tais olla joku ratkaise x. Ja tosiaan monivalintoja oli ainaki suurin osa.
Meillä oli ryhmä haastattelu (4-5hlö). Saatiin 5min ennen haastattelua "aihe" josta piti valmistautua keskustelemaan. Meillä aiheena oli jonkun 1900-luvun alkupuolen business miehen sanoma ja keskustelitiin siitä, miten se toteutuu nykypäivänä. Sen jälkeen vielä jokaiselta kysyttiin 1-2 kysymystä tyyliin miksi haet tänne opiskelemaan, kuvaile itseäsi 3 adjektiivilla, koulutusohjelmaan kuuluu pakollinen vaihto ulkomailla mitä ajattelet siitä jne.
Yksi hakukohteeni viime keväänä oli Turku AMKiin just International Business linjalle. Pääsykoeartikkelit kannattaa lukea aika tarkkaan, kysymykset olivat aika yksityiskohtaisia. Matikkaosiota ei niin kannata stressata, vaikka laskimia ei saanutkaan käyttää.
Haastattelussa kannattaa olla edustava, koska se on sun esittely itsestäsi.
Hain myös TAMKiin toiselle englanninkieliselle linjalle ja sinne pääsin heittämällä sisään. Koe oli vähän erilainen ja kokeessa kirjoitettiin essee, joka oli avoin kirje valintalautakunnalle ja lisäksi oli haastattelu erikseen.
Turkuun en päässyt, mutta en myöskään lukenut niitä artikkeleja ja haastattelussa olin ensimmäisenä ryhmästä ja taisin kertoa vain nimeni ja ikäni. Haastattelijat eivät sanoneet mitä pitäisi kertoa ja minun jälkeeni eräs aasialaissyntyinen kertoi sitten koko elämäntarinansa, niin että aika taisi loppua siihen.. Eli mieti mitä kerrot itsestäsi ja tavoitteistasi ja pysy kohtuudessa.