Minkäkokoinen haalari kannattaa ostaa Lokavauvalle ensimmäiseksi haalariksi?
Haalari Lokavauvalle
moppaa
3294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
meillä tulossa elokuussa ja ostin jo reiman haalrin koko 68cm. ostin sen pussukka mallin niin ei haittaa vaikka alussa iso. sinuna ostaisin varmaanikin 68cm et menee koko talven. vaunuissahan menee myös joku vähän kevyempi puku kun vauva makuupussissa jne. meilläkin esikoisella (syntynyt syyskuun viimeinen päivä). hänellä oli alussa ihan topattu kevyt puku, vauva ei vielä istu ja on makuupussissa, sit joulun jälkeen tuli vasta pakkaset ja käytin sit pukua koko 68cm. äitiyspakkauksen puku menee kans sinun vauvalle hyvin koko ens talven. se on niin reilu kooltaan.
Meidän lapsi syntyi lokakuun lopussa ja itse ostin hänelle puvun kokoa 62. Se oli alkuun melkoisen iso ja siksi hankala käyttää. Eniten käytin semmoisia fleecevanu pukuja joita sain kaksi sukulaisen lapselle pieneksi jäänyttä. Eniten käytössä oli koko 62 siinäkin ja tällä hetkellä menee nyt se koko 68. Itse olen ihan tyytyväinen ollut siihen että pukuja on ollut useampi, varsinkin kun Suomen talvi on mitä on. Paksu puku on ollut tosi vähän käytössä. Äitiyspakkauksessa tullut puku on kokoa 68 mutta se on niin reilun mallinen että meidän lapsi hukkui sen sisään eli se jäi nyt sitten täysin käyttämättä. Se äitiyspakkauksen puku olisi sopiva varmaan parin kuukauden päästä mutta silloin tuskin täällä Suomessakaan enää toppapukua tarvitsee ;).
Jos liikutte autolla ja käytätte turvakaukaloa, suosittelen lämpimästi kaukalopussin hankintaa. Hyvä, paksu toppapussi turvavyönrei'illä on tosiaankin hintansa arvoinen.
Vauvan voi laittaa pussiin kevyemmissä varusteissa, turvavyöt saa turvallisesti kiinni, kun välissä ei ole toppapukua ja pussia on äärimmäisen helppo avata ja sulkea lämpötilan mukaan esim. kaupassa. Meillä se oli aivan ehdoton.
Lisäksi tietysti voit hankkia vaunuiluun toppapuvun, mutta kaukaloon ei toppapukua tarvitse, jos hommaa kunnollisen kaukalopussin.