Onko teillä kellään kokemusta siitä, miten paljon urheilu pahentaa psoriasista.
Psori ja urheilu
2
623
Vastaukset
- lissu
moi!
Ipsori niminen blogi kerto mielipidettään urheilun ja psorin välillä. Itse olen huomannut samaa kuin hän, eli kevyt liikunta parantaa ja puhdistaa, vaikka hetken iho punoittaakin enemmän hikirauhasten ym aktivoiduttua, mutta lopputulos on puhdistava. Kunnon palautumiset myös mielestäni tärkeita kropan ylikuormituksen välttämiseksi.
-L - tehty on
Urheilu ei pahenna psoria. Jos urheilu alkaa pahentaa psoria niin ongelma ei ole itse urheilu vaan se, että urheilua on tehty liikaa ja kerätty siitä stressiä. Se stressi on se pahan alku tässäkin vaivassa.
Sitten tietty tulee mieleen ruokailu niin on aivan sama mitä kiskoo sisuksiinsa niin se ei sporia pahenna. Luonnollisesti jos viina alkaa kittaan niin se pahentaa, mutta eihän se ole ruokaa vai onko? Ehkä joillekin, mutta ei ainakaan minulle.
Joten kun viina ei käytä niin stressi ja hankaavat asiat ovat ne mitkä vaikuttavat psori vaivoihin negatiivisesti.
Toki voi lukea muitten blokeja ja muita juttuja, mutta vähemmällä pääsee kun pysyttelee tosiasioissa eikä tee mitään turhia numeroita tästä asiasta. Terve järki, terve elämän tapa ja oikeasti tutkimuksien kautta tarkastetut hoidot ovat riittäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1547704Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2175725Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394628KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104236Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk763953Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,323838Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122991Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1092926Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732433Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1122335
