sisäsiistiksi

Meille tuli n. 4kuukauden ikäinen koiranpentu. Koiraa ei ole opetettu sisäsiistiksi. Me olemme käyttäneet koiraa useasti päivässä ulkona, mutta ei suostu tekemään tarpeitaan ulos, vaan pidättää ja tekee sisälle.

PYSTYYKÖ TUON IKÄINEN VIELÄ OPPIMAAN SISÄSIISTIKSI??
äitini puhuu että antaa koiran pois jos ei ala oppimaan.
8480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tekeekö koira lattialle vai johonkin tiettyyn paikkaan? onko esimerkiksi papereita tai jokin tietty matto? Kokeile sen maton tai papereiden levittämistä ulos, jos koira on oppinut, että vain tähän voin hätäni tehdä. Ja kehua kovasti jos onnsituu.

Nyt on kovin kylmä telttä retkeilyyn, mutta kyllä tuon ikäinen koira tarpeita tekee usein pävivässäkin,e li ei kovian montaa tuntia tarvitse olla myöskään vaikka jollakin laavulla makkaranpaistossa, kun koiran tarvitsee jo tehdä tarpeet. Ja hirveästi kehua kun se tekee. Niin,e ttä koira varmasti tajuaa, että tämähän oli hyvä juttu. Sisällä tarpeiden tekoon, ei mitään huomiota ja sitten vain ulkoilua, niin kauan, että sinne jotain tulee ja siihen huomiota paljon. Muista, että pentu koira ei innostu välttämättä mistään tajuttomasta riehumisesta, vaan saattaa kokea sinut vaaralliseksi jos kovin alat riehua, varsinkin kun koira on uusi tuttavuus, eikä vielä tunne sinun kommervenkkejasi. Eli leikitä jollakin, jonka tietää taatusti oelvan mukava juttu, paini kanssasi ei sellainen ole. Eli pallo taskuun, kaakaota termariin, tulitikut, polttopuita ja makkaraa evääksi ja lähde metsään koko päiväksi. Tarkkaile koko ajan pennun tekemistä, ettei pääse livahtamaan ohi kun tekee pissat niin pääset kehumaan vuolaasti ja heittelemään palloa...

Äänestä
  • ...ja ota ehdottomasti koiralle jokin lämmin ja kosteutta pitävä makuualusta mikaan. Tuon ikäsen pennun pitää saada nukkua metsässä, etkä voi lähteä asenteella,e ttä kierrättepä sitten jonkun luontopolun, sillä ei tuonikäisestä vielä samoilijaksi ole. Eli makuualusta jossa voi nukkua, kun olette leiriytyneet paikoilleen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    ...ja ota ehdottomasti koiralle jokin lämmin ja kosteutta pitävä makuualusta mikaan. Tuon ikäsen pennun pitää saada nukkua metsässä, etkä voi lähteä asenteella,e ttä kierrättepä sitten jonkun luontopolun, sillä ei tuonikäisestä vielä samoilijaksi ole. Eli makuualusta jossa voi nukkua, kun olette leiriytyneet paikoilleen.

    ...juuri ennen lähtöä, juota koira hyvin. Jokin hyvänmakuinen herkku nappula vesikuppiin likoamaan ja se vesi koiralle. Kun se on juonut, nostat syliin ja kannat ulos.

    Jos menette autolla, niin sitten juotat koiran vasta kun lähdette autolta.

    Äänestä

  • lattialla. välillä tekee sanomalehdelle tai välillä olohuoneen matolle.
    Aina kun huomaan pennun pyörivän sanomalehdellä, pyydän sen ulos, mutta ei tee mitään. tai pissin saattaa tehä. Ja kun pääsee sisälle, niin on pötkylä matolla tai lehden päällä.

    Auttaisikohan jos ottaisi sanomalehdet ja olkkarin maton pois.?

    Äänestä

  • sanomalehtiä kirjoitti:

    lattialla. välillä tekee sanomalehdelle tai välillä olohuoneen matolle.
    Aina kun huomaan pennun pyörivän sanomalehdellä, pyydän sen ulos, mutta ei tee mitään. tai pissin saattaa tehä. Ja kun pääsee sisälle, niin on pötkylä matolla tai lehden päällä.

    Auttaisikohan jos ottaisi sanomalehdet ja olkkarin maton pois.?

    Mitä, eikö teillä ole jo matot pois?! :D

    Pennun sisäsiisteyskasvatus saattaa hyvin viedä puolivuotiaaksi tai ylikin, ei siinä kenenkään hermo kestä vahtia ja pestä niitä mattoja. Nyt kun ilmatkin lämpenee, olkaa paljon sen pennun kanssa ulkona. Leikkikää ja tutkikaa, pentu pitää saada iloiselle ja rentoutuneelle mielelle. Ei se uskalla pissiä ulos, jos vaan seisotte siellä ja sitä jännittää.

    Äänestä

  • sanomalehtiä kirjoitti:

    lattialla. välillä tekee sanomalehdelle tai välillä olohuoneen matolle.
    Aina kun huomaan pennun pyörivän sanomalehdellä, pyydän sen ulos, mutta ei tee mitään. tai pissin saattaa tehä. Ja kun pääsee sisälle, niin on pötkylä matolla tai lehden päällä.

    Auttaisikohan jos ottaisi sanomalehdet ja olkkarin maton pois.?

    Näinhän koirat yleensä tekevät. Liukas lattia kun ei houkuta kyykistymään, vaan hakevat jonkin pitävämmän alustan. Eli matot pois. Sanomalehdet pihalle ja jos on tosi orjentoitunut tekemään vain lehdelle, niin ensin koko aukeama levällään, sitten puoliksi, sitten puoliksi... Häivytät siis kovalla rohkeisulla ja kehulla lehden pois kokonaan.

    Ja pihalle kun viet koiran ja lehden, niin vie kauemmaksi talosta, pusikkoon tai metsään, että oppii alusta saakka tekemään sinne.

    Äänestä

LAITTAKAA KOIRA TOISEEN HYVÄÄN KOTIIN.

Ensinnäkin, 4kk vanha koira on koira herranjumala! Ei siltä voi odottaa edes sellaista, että se olisi sisäsiisti tuossa iässä. Jotkut koirat tosin ovat poikkeuksia.
Ja toiseksi, yleensä koirille kehittyy pidättäytymiskyky tuossa 5-6kk iässä...

Mutta tärkein: PENTU ON PENTU.
Miksi olette PENNUN ottaneet jos ette arvelleet PENNUN olevan sisäsiisti?

Onko tää joku bugi? vai mikskä sitä nyt sanotaan..?

Äänestä
  • kun ei oma vastasyntynyt lapsi opi potalle heti kotiin päästyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

Meille tuli n. 4kuukauden ikäinen koiranpentu. Koiraa ei ole opetettu sisäsiistiksi. Me olemme käyttäneet koiraa useasti päivässä ulkona, mutta ei suostu tekemään tarpeitaan ulos, vaan pidättää ja tekee sisälle.

PYSTYYKÖ TUON IKÄINEN VIELÄ OPPIMAAN SISÄSIISTIKSI??
äitini puhuu että antaa koiran pois jos ei ala oppimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu