kala-allergisen rasvat

uiopop

Kalan hyvistä rasvoista puhutaan paljon.
Mutta millä täysin kala-allerginen voisi korvata puuttuvat hyvät rasvat?

7

1417

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikös siinäkin

      ole jotain hyviä rasvoja. Ja suositellaan syömään kanaa ja kalaa, itse vaan en allergisena voi syödä kumpaakaan. Korvaavaa tuotetta en ole vielä keksinyt.

    • uiopop

      Mutta kun kyseinen henkilö ei voi syödä kanaakaan, kun niissä on myös kalanrehulla ruokittuja variaatioita. Kuka luottaa, että viljalla ruokitun kananlihaa voi luottavaisin mielin syödä? Tosi pahan kala-allergian kanssa ei kannata käydä kokeilemaan.
      Niin, oisko niitä korvaavia juttuja kenenkään tiedossa, vai onko jotain puristetta tms. ?

    • niistä lähtee

      Kasviöljyt; oliivi, rypsi, pellavansiemen, hamppuöljy, auringonkukansiemen, jne...

      Jos haluat varmistaa EPA:n ja DHAn saannin niin suosittelen sulle sellaisia merileväkapseleitä, joita saa tilattua esim. Britanniasta, nimi on V-pure. Ne on kalliita mutta jos haluat olla varma DHA/EPA saannista...

    • Kosher

      Kalaöljyt on jostain kumman lobbauksesta johtuen olleet taas tapetilla. Mutta totuus on, että omega-rasvoja saa kasviöljyistä yhtälailla, jopa paremmin. Esim. extra virgin rypsi- ja pellavansiemenöljyt.
      Lisäksi suosittelen kookosrasvaa ja voita. Vanhassa vara parempi. Ja kalat ovat hyviä loiseläinten kantajia, kuten siatkin. Ja vesistöthän ovat nykyään erittäin puhtaita tunnetusti. Margariinien myötä ovat sairaudet vain lisääntyneet, kuten muittenki nykyajan villitysten takia (ei suolaa, ei sokeria, ei mitään mikä luontaisesti on esim. aivojen ja lihasten ravintoa). Turha valittaa impotenssia tai rintasyöpää, jos ei keho saa tarpeeksi yhtä päärakennusaineistaan, eli rasvahappoja (= E vitamiini), sekä tyydytettyjä että tyydyttämättömiä yhtä lailla! Älkää seuratko rahaa ja markkinointia, seuratkaa orgaanista ja luonnonmukaista, yksinkertaista...

    • kalaöljystä

      Puhdas kalaöljy on se oikea öljy, mitä kala-allergisen pitää syödä. Tapahtuu ihmeitä.

      Niin minäkin aikoinaan ajattelin, kun lääkäri määräsi kala-allergiselle lapselle kalaöljyä, että ei tuu mitään, en riskeeraa, en anna sitä, että miten nyt kala-allergiselle kalaöljyä?

      Sitten havahduin ajattelemaan, että ehkä siinä jokin juju sitten on, kun lääkäri kerran määrää. Ja päätin kokeilla, ja kas kummaa, mitään ikäviä oireita ei tullutkaan, vaan 2 viikon kulttua pieni lapsi huusi riemuissaan, äiti äiti, mitä mulle on tapahtunut, tule kokeilemaan ihoa. Ja totta viedä, se oli pehmeä ja sileä, toisin kuin ennen kalaöljyjä. Silloin iho oli kova, karhea ja ihottumainen, sekä ihoa kirveli ja poltti.

      Mutta sen kalaöljyn pitää olla laadultaan puhdasta, niin että siinä ei ole kertakaikkiaan mukana kalan proteiineja. Kalan proteiinillehan kala-allerginen reagoi, ei kalan rasvalle.

      • se allergia

        Lapsella on ? Itse en tiedä mille kalassa olen allerginen, kun saan ihottuman pelkästään siitä, että menen työpaikkaruokalaan tai kylään, jossa on samalle päivälle kalaa tehty.


      • puhdasta?

        Mikä sitten on laadultaan puhdasta kalaöljyä? Möllerin kalaöljy?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe