Veronmaksajien varoja ryypätään ja rällätään tässä kaupungissa sellaisia määriä, että jos kansa tietäisi, niin ISO ÄLÄMÖLÖ nousisi. Olen ollut avecina yhdellä reissulla seuraamassa salibandyn MM-finaalia. Näillä herroilla ei ole mitään omatuntoa.
Kaupungin Hyvävelikerho
Hum Toltin
91258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ota millään lailla kantaa tuohon jäähallijuttuun, mutta kysyisin että miten johtava asema kaupungin virassa ja omatunto liittyy toisiinsa?
Mitä tilaa, kun Lappeenrannan tyhmät äänestäjät äänestävät virkamiehiä valtuustoihin. Kansa maksaa, eikä säästöjä synny. Virkamiehet eivät säästele omista toimistaan, vaan ottavat ne vaikka lapsilta...Äänestäkää vain samoja hemmoja, niin saadaan kiinteistö-ja muut verot varmaan nousuun. Helvetin hyvä me.
valita vaaleilla, eikä todellakaan kansalaisten toimesta.
Virkamiehiä on joka kaupunkiin valittu poliittisin perustein jo vuosikymmeniä ja se vanha kaarti, joka siellä on luonut oman "kultapossu-kerhon " päätäviin elimiin. Valtuusto on kansan vaaleilla valitsema ja siellä istuu virka-ihmisiä päättämässä ns.omista säästöistään. Mitä sinä tekisit, jos sinä joutuisit päättämään oman työpaikkasi puolesta? Lautakunnissa istuu sitten toinen hyväveli-porukka, joka on haalittu kokoon vaaleissakin huonosti menestyneet...Poliittisin perustein= Lisää kaupungin palveluksessa olevia ja nämä yhteensä aiheuttaa sen, että säästöjä ei saada aikaan. Viiden vuoden päästä lohkotaan säästöjä "kirveen kanssa".
Kaupungin herrat tekevät niin hyvää työtä kaupungin eteen, että sallittakoon heille pieni "törsäys". Vuosi tasolla mitä edustamiseen palaa rahaa on muutama kymppi per asukas, joten se ei ole oikein mitään. On tärkeää, että Lappeenrantaa tehdään tunnetuksi maailmalla. Olen sitä mieltä, että markkinointia on agressiivisesti suunnattava venäjän suuntaan. Sieltä saamme asukkaita tänne Lappeenrantaan ja tietysti niitä paljon rahaa tuovia rikkaita venäläisturisteja.
se on totta että kaupungin johto mällää viipurissa ja pietarissa. ei tarvitse kuin seurata kaupungin virka-autoa ja seurata sivusta kuinka hulttiot ja kumppanit sikailee .. ja veronmaksajat maksaa kiltisti.
Ei ole pientä herrojen tuhlaaminen...Ja se työ mitä kaupunkilaisten eteen tehdään???Eipä äkkiseltään tule mitään mieleen!Ei Lappeenrantaa ryyppäämällä saada ainankaan positiivisesti tunnetuksi maailmalla.
Sitä mitä herrat kurkustaan alas kaataa,ei a-marketista tavallinen pulliainen osta.Et tuskin tuo muutama kymppi per asukas,ihan kohdilleen sattuu.Ja toisekseen,tuskin kukaan on valmis maksamaan herrojen "iloliemistä" senttiäkään per vuosi!Voi kun tietäisit sen mitä minä....
Ai meitä on täällä toinenkin kulissien taakse kurkistanut :) Mutta täällä ei kyllä kannata puhua mitään vaikka mehevät jutut aikaan saisikin.
Jep,ei noita paljon paree lähteä huutelemaan.Mut,voidaan hymistellä yhdessä näille ns. "kaikki tietäville" ;)