Soveltuvuus ?

adriana

Heips!
Sovinko oikikseen? Olen
- äärettömän kunnianhimoinen
- esiintymistä rakastava
- sosiaalinen
- rahanahne
- useampaa kieltä taitava
- turhamainen fashionista ;)

Viimeisellä kohdalla ei varmaan meriittejä kerätä.

Millaiset henkilöt soveltuvat mielestänne parhaiten oikeustieteilijöiden töihin? Okei, töita voi tehdä aika laajalla saralla, mutta jos ajattelee talouselämää, EU-hommia tms.

Kauppatieteet eivät houkuta, koska kauppatieteilijöitä pukkaa vuosittain ulos turhankin paljon, eli inflaatio syö heidän arvoa. Ymmärtääkseni oikeustieteilijöitä myös arvostetaan yleisesti enemmän. Lieneekö tästä seikasta sitten hyötyä työelämässä?

Ja sitten vielä pari kyssäriä Helsinkiin pyrkiville: oletteko lukeneet vanhoja painoksia valintakoetta varten? Kaikilla valmennuskurssi? Omat vastaukseni molempiin kieltäviä. Hullu minä.

7

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voikökkö

      no voi rotta.....taas tämä kysymys.

      Juristeille on niiiiin paljon erilaisia työpaikkoja, että ihan joka lähtöön on väkeä. Epäsosiaalisista kammiossaan nyhjäävistä alkaen ärsyttävänpuheliaisiin ja ylisosiaalisiin kunnianhimon sokaisemiin saakka.

      Jos "talouselämän" parissa haluat tehdä töitä, mene kauppasurkeaan. Jos haluat juristiksi, mene oikikseen.

      "Kaikilla valmennuskurssi? Omat vastaukseni molempiin kieltäviä. Hullu minä. "

      Perehdy aiempien vuosien valintakoekysymyksiin ja mallivastauksiin ja pohdi erityisesti vastaustekniikkaa, eli olisitko saanut tietosi paperille siinä muodossa, että siitä olisi pisteitä ropissut. Kiinnitä erityisesti huomiota siihen, mitä mallivastauksissa on puhuttu tyypillisimmistä tehdyistä virheistä. Esim. termien kanssa on oltava tosi tarkka.

    • 1. yrittämällä sisään

      Heippa hei :):)!!
      Sovellunkohan oikkkikseen kun olen:
      - narsisti
      - isänmaata rakasta rasistinen fasisti
      - homofoobikko
      - täydellinen kusipää

      Taidanpa sopia! Tervetuloa oikkkikkkkseen.

      • Anonyymi

        kuulostat valmiilta juristilta


    • Anonyymi

      Rahanahne? Ei mielestäni. Oikikseen pyrkivät ovat usein vilpittömästi lain ja järjestyksen kannattajia. Rahan himolla ei pitkälle pyristele, sillä opiskelu on uuvuttavaa ja raskasta. Jos silloin ei löydy sitä oikeaa motiivia, miksi haluaa nimenomaan oikikseen, voi mieleen juolahtaa ajatus tehdä sitä helppoa rahaa olemalla mediapersoona, influensseri tai mitä muuta sitä onkaan.

    • Anonyymi

      Et sovi oikikseen. Kuulut kauppikseen!

    • No, varmaankin sovit oikikseen siinä missä muutkin, mutta valmistuneiden tavanomaisiin töihin riittää loputtoman pikkutarkka niuhottaminen, keskittymiskyky ja monimutkaisehkojen kokonaisuuksien hahmottaminen. Asiat edellä, tyyli takana.

    • Anonyymi

      sovit oikikseen loistavasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe