Heips!
Sovinko oikikseen? Olen
- äärettömän kunnianhimoinen
- esiintymistä rakastava
- sosiaalinen
- rahanahne
- useampaa kieltä taitava
- turhamainen fashionista ;)
Viimeisellä kohdalla ei varmaan meriittejä kerätä.
Millaiset henkilöt soveltuvat mielestänne parhaiten oikeustieteilijöiden töihin? Okei, töita voi tehdä aika laajalla saralla, mutta jos ajattelee talouselämää, EU-hommia tms.
Kauppatieteet eivät houkuta, koska kauppatieteilijöitä pukkaa vuosittain ulos turhankin paljon, eli inflaatio syö heidän arvoa. Ymmärtääkseni oikeustieteilijöitä myös arvostetaan yleisesti enemmän. Lieneekö tästä seikasta sitten hyötyä työelämässä?
Ja sitten vielä pari kyssäriä Helsinkiin pyrkiville: oletteko lukeneet vanhoja painoksia valintakoetta varten? Kaikilla valmennuskurssi? Omat vastaukseni molempiin kieltäviä. Hullu minä.
Soveltuvuus ?
7
1385
Vastaukset
- voikökkö
no voi rotta.....taas tämä kysymys.
Juristeille on niiiiin paljon erilaisia työpaikkoja, että ihan joka lähtöön on väkeä. Epäsosiaalisista kammiossaan nyhjäävistä alkaen ärsyttävänpuheliaisiin ja ylisosiaalisiin kunnianhimon sokaisemiin saakka.
Jos "talouselämän" parissa haluat tehdä töitä, mene kauppasurkeaan. Jos haluat juristiksi, mene oikikseen.
"Kaikilla valmennuskurssi? Omat vastaukseni molempiin kieltäviä. Hullu minä. "
Perehdy aiempien vuosien valintakoekysymyksiin ja mallivastauksiin ja pohdi erityisesti vastaustekniikkaa, eli olisitko saanut tietosi paperille siinä muodossa, että siitä olisi pisteitä ropissut. Kiinnitä erityisesti huomiota siihen, mitä mallivastauksissa on puhuttu tyypillisimmistä tehdyistä virheistä. Esim. termien kanssa on oltava tosi tarkka. - 1. yrittämällä sisään
Heippa hei :):)!!
Sovellunkohan oikkkikseen kun olen:
- narsisti
- isänmaata rakasta rasistinen fasisti
- homofoobikko
- täydellinen kusipää
Taidanpa sopia! Tervetuloa oikkkikkkkseen.- Anonyymi
kuulostat valmiilta juristilta
- Anonyymi
Rahanahne? Ei mielestäni. Oikikseen pyrkivät ovat usein vilpittömästi lain ja järjestyksen kannattajia. Rahan himolla ei pitkälle pyristele, sillä opiskelu on uuvuttavaa ja raskasta. Jos silloin ei löydy sitä oikeaa motiivia, miksi haluaa nimenomaan oikikseen, voi mieleen juolahtaa ajatus tehdä sitä helppoa rahaa olemalla mediapersoona, influensseri tai mitä muuta sitä onkaan.
- Anonyymi
Et sovi oikikseen. Kuulut kauppikseen!
No, varmaankin sovit oikikseen siinä missä muutkin, mutta valmistuneiden tavanomaisiin töihin riittää loputtoman pikkutarkka niuhottaminen, keskittymiskyky ja monimutkaisehkojen kokonaisuuksien hahmottaminen. Asiat edellä, tyyli takana.
- Anonyymi
sovit oikikseen loistavasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104868- 62863
- 45834
- 48771
- 49684
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526