Miten toimivat esim. Audin ja volvon lampujen palamisen merkkivalot? Kun paransin valojen tehoa niin tuli tämä ongelma että lamppu syttyi kun otti ohjauksen auton omista johdoista.Miten nämä fiksut höpötykset voisi ohittaa.
Paksummat johdot/paremmat valot
JAN
51499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otitko herätteen paksummille johdoille vain toiselta puolelta? Käsittääkseni joku piiri vertaa eri puolten virrankulutusta tms. ja jos toisen puolen virta on suurempi kuin toisen, niin merkkivalo syttyy.
ota heräte suoraan valokytkimeltä, kun en suositele laitamaan vasenta ja oikeaa piiriä yhteen.
Kokeilin laittaa releen toisellekin puolelle ei auttanut.Johdothan oli katkaistu molemmilta etu polttimoilta ja virta otettu releiltä suoraan akulta.Mistä vahti tietää että molemmat polttimot ovat "palaneet"?
valo vahti vertaa luultavasti lähivaloja takavaloihin .ainaski se vertaa oikeaa ja vasenta piiriä,oletko kokeilu laittaa vas ja oik lähivalon virtajohtoja yhteen polttaako sit edelleen vika valoa tai ota vikavalon poltin irti sillähän siitä pääsee.
Siellä on silmukan virranmittaus, joten liian pieni virta tulkitaan palaneeksi polttimoksi. Useimmissa autoissa täytyy ottaa vikaa ilmaisevat polttimot pois, jos ei halua niitä katsella. On aivan tautinen homma ruveta muuttamaan kytkentää siten, että varoitusvalot toimisivat tässä tapauksessa oikein.