Hakiessani muita tavaroita Motonetista vilkaisin samalla tinnereitä. Hempelsin tuote maksoi muistaakseni 14,95 ja vastaavasti rakennuspuolella "erikoistinneri" 5,95. Onko kyseessä veneilylisä vai onko tuotteissa todellisia eroja? Olen aiemmin käyttänyt H:n tuotetta mutta miksi maksaa kympin enemmän?
Tinneri ja
7
2939
Vastaukset
- yleisnimi
Sehän varsinaisesti thinner - ohennin. Kemiallisesti se voi olla mitä vain ja Hempelilläkin on montaa laatua tinnereitä. Eivätkä muuten sovi ristiin käytettäviksi. Väärä lajike saa maalin "juoksettumaan" hiutaleiksi. Voipa se rakennuspuolen tinneri toimiakin, mutta kokeiltava ennen kuin isoa erää ohentaa.
- lakkabensiini
tavallinen bensiinikin käy , hinta reilu euro litra
- taidat olla
bensahöyryissä!
- meni,
tinneri on tinneriä, tärpätti on lakkabensiiniä.
Molemmat öljypohjaisia, eivätkä haihdu täydellisesti
Ksyleeniä käytetään usein epoksimaalien ohentamiseen, asetoni poistaa rasvan.
Jossain olen törmännyt Hempelin ohentimien sisällysluetteloihin (jotkut maat vaativat), mutta enpä nyt löytänyt. Samoja yleisohentimia nuo ovat, pitäisi vain tietää :-( - Tärpättiä
meni, kirjoitti:
tinneri on tinneriä, tärpätti on lakkabensiiniä.
Molemmat öljypohjaisia, eivätkä haihdu täydellisesti
Ksyleeniä käytetään usein epoksimaalien ohentamiseen, asetoni poistaa rasvan.
Jossain olen törmännyt Hempelin ohentimien sisällysluetteloihin (jotkut maat vaativat), mutta enpä nyt löytänyt. Samoja yleisohentimia nuo ovat, pitäisi vain tietää :-(Nimet tinneri ja tärpätti eivät määrittele enään todellisuudessa mitään. Hempels:tinneri aaaa =lakkabensiini ja tinneri bbbb = bilteman tinneri taikka ei.
Tärpätti:puutisle vai lakkabensiini?. Kallis Ohenne zzzz= halpa ksyleeni. Maalin valmistajan ohenteen nimi ei kerro todellista laatua. - p.eräreikä
Tärpättiä kirjoitti:
Nimet tinneri ja tärpätti eivät määrittele enään todellisuudessa mitään. Hempels:tinneri aaaa =lakkabensiini ja tinneri bbbb = bilteman tinneri taikka ei.
Tärpätti:puutisle vai lakkabensiini?. Kallis Ohenne zzzz= halpa ksyleeni. Maalin valmistajan ohenteen nimi ei kerro todellista laatua.aaa, zzzz,ööööö, eihän mikään enää määrillely nykyisin mitääään!!! mäntti!
- Tsou
Tinneri on tinneriä ja kolisee .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927