Millainen rengas ...

Tässä maanteitä henkilöautolla liikennöidessäni olen rekkoja sekä muita kuljetuskalustoja nähdessäni miettinyt jotta miksi esim. nupissa on isommat renkaat kun perässä vedettävässä "kärrissä" on? Miten raskaassa kalustossa määräytyy renkaiden koko ja miksi mainitsemassani "kärrissä" oli paljon pienemmät renkaat kun nupissa?
Asiaa selvittääkseni mainitsen että kuorma-autoa suurempaa värkkiä en ole ajanut enkä tippaakaan tekniikkaan tutustunut... kiinnostaa vaan tietää.
4984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun raskaan kaluston akseleille halutaan määrätty akselipaino rengastus valitaan täyttämään ko. vaatimus. Siis joko ykköspyörälliset tai paripyörälliset akselit. Akseleita niin paljon ajoneuvon alle, jotta haluttu kokonaispaino saavutetaan. Sallitut akselipainot on määrätty tieliikenneasetuksessa.
Se perävaunun pienipyöräisyys johtuu useasta seikasta. Kuorman painopiste saadaan alemmaksi ja kuorma korkeammaksi pienipyöräisellä perävaunulla.
Ykköspyörien rengastuksen hinta on hiukan pienempi ja vierintävastus myös. Ykköspyörien kantavuudet ovat lisääntyneet viime vuosina renkaiden kestävyyden lisääntyessä. Nyt jo saadaan 10-tonnin akselipainoja em. rengastuksella.
Miksi sitten ei vetoautoihin ole yleistynyt pienempi rengaskoko, syynä lienee mm. parempi maastokeloisuus isoilla renkailla ja pienen renkaan suurempi leveys, joka on haittana kääntyvissä akseleissa. Myös standardiosista poikkeaminen aina suurentaisi valmistuskuluja. Kyllä 22,5"-renkaat ja levypyörät ovat saavuttaneet maailmassa sellaisen yliotteen, josta on vaikea päästä pois.

Äänestä

perävaunuun halutaan matalampi lastauskorkeus joka käytännössä lisää kaapin sisätilan korkeuttta eli norsun ei tarvi polvistua kun kyytiin pannaan

Äänestä
  • kas kun tämä kovasti minua askarrutti. Enste aattelin jotta olisiko kulutuksella ja renkaan koolla jotain yhteistä tai ehkä jokin vierintävastushärdelli. Luovuin ajattelusta ja päätin kysyä. Ja niin selvisi sekin mysteeri likkalapselle!

    Äänestä

  • Hanna kirjoitti:

    kas kun tämä kovasti minua askarrutti. Enste aattelin jotta olisiko kulutuksella ja renkaan koolla jotain yhteistä tai ehkä jokin vierintävastushärdelli. Luovuin ajattelusta ja päätin kysyä. Ja niin selvisi sekin mysteeri likkalapselle!

    kannalta edullisempi kuin 385/55 ... kokemusta on...
    ( suuree o paree )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Tässä maanteitä henkilöautolla liikennöidessäni olen rekkoja sekä muita kuljetuskalustoja nähdessäni miettinyt jotta miksi esim. nupissa on isommat renkaat kun perässä vedettävässä "kärrissä" on? Miten raskaassa kalustossa määräytyy renkaiden koko ja miksi mainitsemassani "kärrissä" oli paljon pienemmät renkaat kun nupissa?
Asiaa selvittääkseni mainitsen että kuorma-autoa suurempaa värkkiä en ole ajanut enkä tippaakaan tekniikkaan tutustunut... kiinnostaa vaan tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu