Että pääkaupunkiseudulla sijaisevan suurehkon kerrostaloyhtiön nelihenkinen hallitus nyhtää osakkailta yhteensä liki 9000 euroa kokouspalkkioita vuodessa. Kyseessä siis yksi kerrostalo.
Onko kohtuullista?
Nimetön
211215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Siis ei ole kohtuullista, mutta tuskin tuo on tottakaan.
Olet varmaan tilinpäätöksestä lukenut väärää riviä. Tuossa summassa pitää olla mukana muutakin kuin kokouspalkkiot. Vaikkapa isännöinti ja mahdollisesti muita maksuja.
Siksi toisekseen, hallituksen kokouspalkkiot määrää yhtiökokous = osakkaat. Ei niitä hallitus itsenäisesti päätä.
Isännöintikulut ovat ihan omalla rivillään (15000€) ja kaikki muutkin kulut on ovat eritelty ja eivät liity näihin kokouspalkkioihin.
Katsoppas toimintakertomuksesta montako kertaa hallitus on kokoontunut?
Näyttävät kokoontuneen, kukapa sen todellisuudessa tietää.. Olivat tuplanneet!? palkkionsa tilikauden 07-08 jälkeen, muutin itse kesällä -08
Se tekee vajaaat parisataa euroa per jäsen per kk. Ei mielestäni ollenkaan kohtuuton korvaus hallituksen jäsenenä olosta.
No siellä hesassa ne ahneet asuu ja se nyt mitään uutta ole .Yhtiökokouksessa vaan asia esityslistalle ja palkkiot vaikka pois tai kohtuullisiksi.Lieneekö vielä oikein vauras yhtiö mutta kun suurimmassa osaa talo-yhtiöitä ei tule palkkaa sitten mistään paitsi isännöintiin.
Juuri puheenjohtajana siivoilin varastoja, vaihtelin lamppuja ehjiin sekä siivoilin talven jälkiä siis oikeaa työtä ja palkatta.Meidän rivarissa 2,14€/m2 vastike siis.kaukolämpö.
Sinut oli valittu hallituksen puheenjohtajaksi mutta päätit ryhtyä taloyhtiön siivoojaksi ja huoltomieheksi?
Kyllä se asia on niin että kokouspalkkion pitää olla riittävän suuri juuri siksi että tällaiset "lampunvaihtajat" eivät pääse hallitukseen vaan hallitukseen riittää halua myös sellaisilla henkilöillä jotka kykenevät hoitamaan tehtäviä yhtiön edun mukaisesti ja järkevästi, vai onko joku sitä mieltä että taloyhtiön hallituksen puheenjohtajan tärkein tehtävä on siivota ja vaihtaa lamuuja????
Ahneutta.
Mitä sanoo tilintarkastus, huomautus?kohtuullinen palkkio?Taitaa olla joku perhe juttu vai?
Onko hallitukseen kova pyrky ,yleensä 99,9 ei.
satunnaisia palkkioita sekä "ylimääräisiä"
Työmaakokouksista tulleita palkkioita (suuria remontteja on tehty)
Muuten:
-pj 65€
-jäsen 55€
ps. omasta mielestäni olisi noita voinut nostaa esim. 10€ saunavuoro.
No ei.Ellei kysytä siltä joka siellä hallituksessa istuu tai mtv3 joka kodin asuntomarkkina juontajalta.
Remonteissa päätökset mitä hallitus voi tehdä ovat pientä koska alojen ammattilaiset yleensä sanelee normit,lait raamit, tietää tuntee tavat hallitus vain hyväksyy parhaimmalta tuntuvan ratkaisun.
Jos ilmoittamassasi luvussa EI ole muuta kuin hallitusten jäsenten kokouspalkkiot (mitä suuresti epäilen), niin teillä asuu tyhmiä osakkaita ja fiksuja hallituksen jäseniä.
Sieltä yhtiökokouspapereista pitäisi löytyä hallituksen jäsenten kokouspalkkiot ihan erikseen mainittuna.
Ei se ole tyhmä, joka pyytää vaan se joka maksaa!
Etteikö ne vaan olisi ahneita siinä hallituksessa,ja kukaan ei uskalla kyseenalaistaa sitä setä&täti yhteisöä jolla on kuitenkin valtaa ja olet pian etsimässä asuntoa.Onkohan se näin.
EI ole hallituksen jäsenten vika, jos yhtiökokous hyväksyy asialliset palkkiot, ylisuurista (jos sellaisia edes on taloyhtiöissä)puhumattakaan!
Hallituksen kokouspalkkiot ovat ihan omana rivinään, niinkuin muutkin kulut kaikki ominaan esim. tilintarkastajan kulut.
Itse en tässä talossa vielä asunut silloin kun nämä palkkiot on ajettu osakkaille läpi, ilmeisesti asia on esitetty taitavasti..
Tuo 9000 on 8500 euroa liikaa. Teitä todennäkököisesti huijataan. Tutkintapyyntö poliisille ja/tai erityistarkastus as oy lain mukaan.
Ei ole hallituksen jäsenten vika. Aloitus joko pelkkä provo, tai sitten joku aasi asialla, joka ei tiedä mistään mitään.
Haenkin lähinnä neuvoa täältä miten esittää asia yhtiökokouksessa jos haluan kohtuullistaa kokouspalkkioita niin "hyvässä hengessä" kuin mahdollista.
Kun yhtiökokouksessa vuosittain vahvistetaan hallituksen jäsenten palkkiot, niin nosta kätesi ja pyydä puheenjohtajalta puheenvuoro...
- herra puheenjohtaja olisi kokouspalkkioihin liittyvää asiaa...
- niin Virtanen..
- voisitteko kertoa yhtiökokoukselle mitkä ovat hallituksen jäsenten palkkiot tällä hetkellä? (Jos ei selkeästi kerrottu)
- Puheenjohtajalle 500.- euro/kokous ja jäsenet 300.- euroa/kokous - jos antamasi luku on lähelläkään totuutta!
- ehdotan yhtiökokoukselle, että kokouspalkkioita kohtuullistetaan NORMAALILLE tasolle, esimerkiksi puheenjohtaja 80.-/kokous ja jäsenet 50.-/kokous.
Tässä vaiheessa olet varmasti varmistanut, että ehdotuksesi saa kannatusta!!! Juttele naapurin tai muun hyvän tuttavan kanssa asiasta!! Naapurin tulee huutaa KANNATETAAN!
Näin se onnistuu, kunhan saat kannatusta, varaudu sitten siihen, että sinut saatetaan äänestää hallitukseen kuuntelemaan paska naapureiden valituksia paska liksalla...
Yhtiökokouksen yhtenä asiakohtana on aina hallituksen jäsenten palkkiot. Teet ehdotuksen vaikkapa jäsenelle 50€ ja puheenjohtajalle 75€/kokous. Nuo summat ovat aika keskivertoja yleisesti palkkioiden tasosta.
Jos joku ehdottaa suurempaa palkkiota, niin silloin asiasta pitää järjestää äänestys.
Oikea tapa asioiden käsittelyjärjestyksestä on se, että ensin päätetään palkkioista ja vasta sitten hallituksen jäsenistä. Jos asia päätetään toisin päin, niin silloin uuden hallituksen jäsenet eivät voi mahdollisessa äänestyksessä äänestää, eivätkä tietenkään voi myöskään tehdä ehdotusta palkkioiden suuruudesta.
Täytyypi hieman jututtaa naapureita pääsiäisen aikana. Olin itse edellisen kämppäni taloyhtiön hallituksessa, palkkiona vain kokouksien ruokailu joten ei tuo 50€ per kokous "naapureiden v..tuiluineen" ole välttämättä huonompi vaihtoehto kuin nykyinen tilanne.
Pitänee vaan maltilla miettiä mitä tekee ja milloin tekee. Referenssejä muiden vastaavanlaisten taloyhtiöiden käytännöistä on jo hankittu ihan paperille.