Pääseeköhän tonne naistentautien polikliniikalle ultraan viikolla 6 5 jos on ollut verenvuotoa ja haluaa käydä tarkistuttamassa onko kaikki kunnossa?
Vai minne sitä pitäisi mennä, johonkin sairaalan päivystykseen? Yksityiselle voi tietenkin mennä mutta se on niin pirun kallista täällä Helsingissä.
Vai minne sitä pitäisi mennä, johonkin sairaalan päivystykseen? Yksityiselle voi tietenkin mennä mutta se on niin pirun kallista täällä Helsingissä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sellaista taustaa joka sitä edellyttäisi. Siis useita keskenmenoja ym.
Eipä ota minkään sairaalan päivystys sitä, koska jos km on tulossa niin se tulee, noilla viikoilla sitä ei voi mitenkään estää.
Ei se nyt niin paljoa se yksityinen maksa. Ja ihan Helsingissä olen käynyt jokaisen raskauden aikana yksityisellä ultrissa.
Minä painelin Helsingissä asuessa alkuraskaudessa Marian päivystykseen kovien vatsakipujen takia ja sieltä sain lähetteen Naistenklinikalle ultraan. Et kyllä sitä päivystyksen kautta pääseen, jos oikein kipeä on.
aloittajalla on vuotoa, ei kirjoita kivuista mitään.
ilman muuta kipuileva ultrataan
lähete lääkäriltä tai sairaanhoitajalta. joten yhteys lääkärille tai sitten päivystykseen niin sieltä viisaammat neuvoo enemmän.
tarvita lähetettä, riippuu miksi sinne ollaan menossa=)
Aloittajan tapauksessa tuskin ultrataan, paitsi yksityisellä
Yksityisen puolen palvelut maksaa toki, mutta sinne ainakin pääsee silloin kun apua tarvitsee. Olen itse käyttänyt näitä aika paljon ja olen niihin erittäin tyytyväinen.
pääsee mutta tarvitsee olla lähete. sen saanet helpoiten esim. terveyskeskuslääkäriltäsi,kun kerrot tilanteen.