Abba on kuninkaallinen popbändi, jossa yhdistyy kaksi populaarimusiikin saralla harvoin yhdistyvää asiaa: laulu ja sävellykset! Usein vain jompi kumpi on hallinnassa, mutta Abbassa löytyi rautaiset ammattilaiset molempiin tehtäviin. Sanoituksiin ei kunnon tekijöitä löytynyt, mutta analysoikaapa joskus 90% (tai enemmän) keskimääräisestä laadukkaasta musiikista, ja sanokaa kuinka tärkeä sanoitusten osuus on. Vastaus on: hyvin pieni. Usein sanoituksilla on se painoarvo, että saadaan joku laulamaan - jotain. Abballa se oli juuri näin, ja laulajat, Agnetha ja Frida hoisivat työnsä loistavasti!
Abba ei myöskään (kuten aiemmin on todettu tällä palstalla) ollut erityisen etevä albumien tekijä. Enemmän singlebändi. Mutta se klassikkosinglejen määrä! Aikamoisen nipun saivat lyhyessä ajassa tehtyä. Populaarimusiikin onneksi, 70-lukulaisten vastaavien popbändien haitaksi. Abba oli nimittäin lajissaan ylittämätön, ja sai kirjoitettua myös yhden tai kaksi (Gimme Gimme Gimme, Lay All Your Love on Me) loistavaa discobiisiä kilpaillen täten myös ajan discodinosaurusten kanssa, onnistuen haastamaan donna summerit ynnä muut varsin vakuuttavasti. Kuitenkin parhaimmillaan Abba oli senkaltaisten biisien kanssa, joista heidät parhaiten muistetaankin: Mamma Mia, SOS, Happy New Year, Thank You for the Music, Our Last Summer, The Winner Takes It All. Ja lista jatkuu.
"Pop loistava lääke on, siitä nauttikaamme!"
Abba on täyttä tavaraa!
Pidän Abbasta
7
692
Vastaukset
- paitsi että
laulajat eivät suostu laulamaan tekstiä joka ei istu tai jonka sisältöä ei voi allekirjoittaa.Kaikki laulajat ovat siinä tarkkoja .Abbalaisilla oli pitkä ammattiura jo ennen Waterloon aikoja.
- lyriikka olisi
ollut aika köykäistä melkein kaikissa biiseissä.
- abban musiikki
Kyllä todella Abba on ylivoimaisesti musiikkimaailman kuningas, ei M.Jackson
eikä jumputtaja Beatles yllä lähellekkään.- mutta kun
edes VÄHÄN laajennetaan, niin löytyy muutakin musaa kuin tämä viimeisen 50 vuoden kevyt musiikkia. Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on sinulle kai tuttu jutska?
- abbapähkinä
mutta kun kirjoitti:
edes VÄHÄN laajennetaan, niin löytyy muutakin musaa kuin tämä viimeisen 50 vuoden kevyt musiikkia. Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on sinulle kai tuttu jutska?
Mutta kenelle Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on tuttu jutska? ollut koskaan. Ei ainakaan nimimerkille "mutta kun"
- selität? sori vaan
abbapähkinä kirjoitti:
Mutta kenelle Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on tuttu jutska? ollut koskaan. Ei ainakaan nimimerkille "mutta kun"
Kyllä mulle ainakin eurooppalainen klassinen on tuttua, joiltakin osin.
- Abban Frida
TOTTA..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204