Pidän Abbasta

rautaista kamaa!

Abba on kuninkaallinen popbändi, jossa yhdistyy kaksi populaarimusiikin saralla harvoin yhdistyvää asiaa: laulu ja sävellykset! Usein vain jompi kumpi on hallinnassa, mutta Abbassa löytyi rautaiset ammattilaiset molempiin tehtäviin. Sanoituksiin ei kunnon tekijöitä löytynyt, mutta analysoikaapa joskus 90% (tai enemmän) keskimääräisestä laadukkaasta musiikista, ja sanokaa kuinka tärkeä sanoitusten osuus on. Vastaus on: hyvin pieni. Usein sanoituksilla on se painoarvo, että saadaan joku laulamaan - jotain. Abballa se oli juuri näin, ja laulajat, Agnetha ja Frida hoisivat työnsä loistavasti!

Abba ei myöskään (kuten aiemmin on todettu tällä palstalla) ollut erityisen etevä albumien tekijä. Enemmän singlebändi. Mutta se klassikkosinglejen määrä! Aikamoisen nipun saivat lyhyessä ajassa tehtyä. Populaarimusiikin onneksi, 70-lukulaisten vastaavien popbändien haitaksi. Abba oli nimittäin lajissaan ylittämätön, ja sai kirjoitettua myös yhden tai kaksi (Gimme Gimme Gimme, Lay All Your Love on Me) loistavaa discobiisiä kilpaillen täten myös ajan discodinosaurusten kanssa, onnistuen haastamaan donna summerit ynnä muut varsin vakuuttavasti. Kuitenkin parhaimmillaan Abba oli senkaltaisten biisien kanssa, joista heidät parhaiten muistetaankin: Mamma Mia, SOS, Happy New Year, Thank You for the Music, Our Last Summer, The Winner Takes It All. Ja lista jatkuu.

"Pop loistava lääke on, siitä nauttikaamme!"

Abba on täyttä tavaraa!

7

717

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paitsi että

      laulajat eivät suostu laulamaan tekstiä joka ei istu tai jonka sisältöä ei voi allekirjoittaa.Kaikki laulajat ovat siinä tarkkoja .Abbalaisilla oli pitkä ammattiura jo ennen Waterloon aikoja.

      • lyriikka olisi

        ollut aika köykäistä melkein kaikissa biiseissä.


    • abban musiikki

      Kyllä todella Abba on ylivoimaisesti musiikkimaailman kuningas, ei M.Jackson
      eikä jumputtaja Beatles yllä lähellekkään.

      • mutta kun

        edes VÄHÄN laajennetaan, niin löytyy muutakin musaa kuin tämä viimeisen 50 vuoden kevyt musiikkia. Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on sinulle kai tuttu jutska?


      • abbapähkinä
        mutta kun kirjoitti:

        edes VÄHÄN laajennetaan, niin löytyy muutakin musaa kuin tämä viimeisen 50 vuoden kevyt musiikkia. Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on sinulle kai tuttu jutska?

        Mutta kenelle Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on tuttu jutska? ollut koskaan. Ei ainakaan nimimerkille "mutta kun"


      • selität? sori vaan
        abbapähkinä kirjoitti:

        Mutta kenelle Intian, Kiinan ja Euroopan klassinen musiikki on tuttu jutska? ollut koskaan. Ei ainakaan nimimerkille "mutta kun"

        Kyllä mulle ainakin eurooppalainen klassinen on tuttua, joiltakin osin.


      • Abban Frida

        TOTTA..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1099
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      977
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      783
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      679
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      618
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      591
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      579
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      475
    14. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      463
    15. 44
      460
    16. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      453
    17. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      453
    18. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      94
      438
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      430
    20. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      34
      430
    Aihe