Nyt täällä käytetään

kohtia jopa tarkoituksena kukistaa kuviteltu vastapuoli. Punainen lanka on, että itse varmasti olisi oikeassa.

Vaihtoehtoja sitten onkin sen mukaan: Joko kaikki ovat väärässä, kaikki oikeassa, toinen väärässä ja toinen oikeassa tai päin vastoin. Alan kallistua noihin kaikki vaihtoehtoihin.

Kristinuskoa ei kuitenkaan olisi olemassakaan ilman Jeesusta Kristusta.
3148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jeesus ja Belsebul
14 Jeesus ajoi mykästä miehestä pahan hengen. Kun henki oli lähtenyt, mykkä mies alkoi puhua, ja kaikki hämmästyivät. [11:14,15: Matt. 9:32-34, 12:22-24]
15 Muutamat kuitenkin sanoivat: "Belsebulin*, itsensä pääpaholaisen, avulla hän pahoja henkiä karkottaa." [Ks. selitystä Matt. 10:25.]
16 Toiset taas halusivat panna hänet koetukselle ja vaativat häneltä merkkiä taivaasta. [Matt. 12:38, 16:1; Mark. 8:11]
17 Mutta Jeesus tiesi, mitä heillä oli mielessä, ja sanoi: "Jokainen valtakunta, joka jakautuu ja taistelee itseään vastaan, tuhoutuu, ja talot sortuvat toinen toisensa päälle. [11:17-23: Matt. 12:25-30; Mark. 3:23-27]
18 Jos nyt Saatana taistelee itseään vastaan, kuinka sen valtakunta voi pysyä koossa? Tehän sanotte, että minä ajan pahoja henkiä ihmisistä Belsebulin avulla.
19 Mutta jos minä ajan pahoja henkiä ihmisistä Belsebulin avulla, kenen avulla sitten teikäläiset niitä karkottavat? Heistä te saatte itsellenne tuomarit.
20 Jos minä sitä vastoin ajan pahoja henkiä ihmisistä Jumalan sormella, silloinhan Jumalan valtakunta on jo tullut teidän luoksenne. [2. Moos. 8:19]
21 "Kun väkevä mies vartioi linnaansa ase kädessä, hänen omaisuutensa on turvassa.
22 Mutta jos toinen vielä väkevämpi hyökkää hänen kimppuunsa ja voittaa hänet, tuo väkevämpi ottaa häneltä aseet ja varusteet, joihin hän luotti, ja jakaa saamansa saaliin.
23 Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.

Äänestä

Kristinusko tulee siitä, kun tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi.

Näitä oli muutama jo Jeesuksen eläessä.

Mark. 15:39 >> Kun vastapäätä seisova sadanpäällikkö näki Jeesuksen tällä tavoin kuolevan, hän sanoi: "Tämä mies oli todella Jumalan Poika!" Sinä olet Messias.

Nämä olivat ensimmäisiä kristittyjä, He tunnustivat, että Jeesus on Messias, Kuningas ja Herra. Jeeis oli sanonut hieman aiemmin, Matt. 10:32 >>Sentähden, jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.

Äänestä
  • Kenellä ei ole Poikaa, sillä ei ole Isääkään.

    Näinhän se on, joka ei tunnusta Jeesusta Herrakseen, sitä ei Jeesuskaan tunnusta Isän ja enkelien edessä.( ulkomuistista), mutta totta

    Siunattua Pääsiäistä sinulle Suuri Jumalan palvelija

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raamattua ja samoja kirjoitti:

kohtia jopa tarkoituksena kukistaa kuviteltu vastapuoli. Punainen lanka on, että itse varmasti olisi oikeassa.

Vaihtoehtoja sitten onkin sen mukaan: Joko kaikki ovat väärässä, kaikki oikeassa, toinen väärässä ja toinen oikeassa tai päin vastoin. Alan kallistua noihin kaikki vaihtoehtoihin.

Kristinuskoa ei kuitenkaan olisi olemassakaan ilman Jeesusta Kristusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu