otsalohkon rappeuma

tytär 111

Hei!

Haluaisin jakaa kokemuksia henkilöiden kanssa joiden lähipiirissä otsalohkon rappeumaa/dementiaa.

Isäni on jo vuosia kärsinyt muistivaikeuksista, ensimmäinen diagnoosi oli alzheimer. Viime syksynä diagnoosi tarkentui otsalohkon dementiaksi.
Isäni on levoton, käy lenkillä monta kertaa päivässä, vastaa kysymyksiin useimmiten laulaen samalla sävelellä joka kerta, ja samoilla sanoin kuin kysyjä on kysymyksen esittänyt. Asioiden nimet ovat unohtuneet ja tunneskaala on supistunut olemattomiin.Alkoholin himo on kova, kyselee vierailta ihmisiltä samoja kysymyksiä ja käy kiertelemässä naapureiden ovilla. Haluaisinkin kuulla onko kenelläkään vastaavaa tilannetta, kuinka sairaus on edennyt, millaiseksi käytös muuttunut sairauden etenemisen myötä jne.

Kommentteja odotellen.

2

18788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinun isälläsi

      aikaisemmin alkoholiongelmia?
      Mieheni oli paljolti samanlainen sairauden alkuvaiheissa.
      Hän oli levoton ei pysynyt yhtään paikoillaan.
      Käveli myös jatkuvasti lenkillä.
      Muisti ei kovin paljon huonontunut mutta oli pakenlaisia pakkomielteitä joihin järkipuhe ei tehonnut.
      Meillä on nykyisin kadonnut mieheltä liikuntakyky lähes täysin, vapisee myös kovasti vaikka ei ole parkinsonia.
      Mies on käyttänyt vuosikymmenien aikan runsaasti alkoholia, voi puhua ihan alkoholismista.
      Lääkärin mukaan alkoholin käyttö on vaikuttanut aivoihin otsalohkon alueella.
      Välillä epäiltiin LEWY-dementiaakin, tiedä sitten...
      Nyt hän on koukussa rauhoittaviin lääkkeisiin, ne tulivat viinan tilalle.
      Päivät menee häntä hoitaessa ja kuunnellessa anelua: Anna tabu, anna tabu....

    • Miestään hoitava

      Hei!
      Minulla on kokemusta ko. sairaudesta. Hoidan miestäni, jolla todettiin v. 2005 aivojen etulohkoatrofia eli ko. sairaus. Aivokuvien mukaan sairaus oli alkanut jo 10 aikaisemmin. Sairaus on edennyt mieheni kohdalla suhteellisen nopeasti. Tämä että hän toistaa kysyjän sanoja kuuluu sairauteen. V. 2006 lopetettiin autolla ajo, sairauteen kuuluu harkitsemattomuus. Tulitikut piilotin kun huomasin, että hän sytytti takkaan tulen, mutta pelti oli kiinni. Samoin hän alkoi ostella kaikenlaisia kalstusjuttuja ym. mitä hän ei tarvinnut eli rahankäyttöäkin joutui valvomaan.
      Nyt vuonna 2009 hänelle pitää syöttää kaikki ruoka soseutettuna, hän käyttää vaippahousuja ja tarvitsee apua kaikessa, ainoastaan parran hän ajaa itse. Itse käyn osa-aikatyössä, mutta sukulainen hoitaa häntä ne tunnit kun olen työssä.
      Kävelykyky on katoamassa, olen juuri hankkimassa rollaattoria.
      Mieheni onni on ollut se, että hänellä on ollut minä, joka olen sitoutunut tähän hoitoon.

      Jos isäsi asuu yksin, en usko että hän kauankaan voi tulla toimeen yksin kotona.
      Tässä sairaudessa loppuvaihe muistuttaa Alzheimerin taudin vaihetta.
      Se, miten sairaus muuten etenee, on yksilöllistä. Mieheni menetti puhekykynsä jo vuosi sitten, mutta kaikilla ei näin käy.

      Lämpimät terveiset Sinulle
      Olosuhteet ovat mitkä ovat, asenne ratkaisee. sanoi poikani, kun kerran valitin väsyneenä elämääni...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5822
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4374
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2961
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1559
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      66
      1301
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe