Atooppinen iho/atooppinen allergia

joanne--

Kertokaahan kokeneet oireistanne!
Itselläni puhkesi atopia, ja urticaria työssäni käyttämien kemikaalien, ja stressin yhteydestä.

Iho on ihan hirveä, jos tulee "kohtaus"....
Kuumottaa, kutiaa, pieniä näppyjä korvien taakse.
Samoin mulla on päänahka ikäväntuntuinen, huulet kuumottavat.
Tulee noiuta niin sanottuja lehahduksia päivittäin.

Aamuisin iho on kauttaaltaan punakka.

No, oireita vaikka muille jakaa, voin jatkaa niitä, jos saadaan keskutelua aikaan.
Kiinnostaa, vain, millaisia oireita muilla on urticariasta (mulla ei juuri paukamia, vaan yleitä punoitusta, ja kutinaa/kuumotusta), atooppista ihoia, atooppista allergiaa kärsivät ovat kokeneet.

Itse alan olla aika loppu, kun ei näy asialle muutosta.
Allergia-arvo oli 1380, mutta lääkäri meinaa, et syynä on atopia, sillä testeissä ei ole vielä saatu kiinni allergeenia....kemikaaleja ei ole vielä tutkittu, ja mielestäni näistä juurikin pahimmat kasvonkuumotukset aina alkoi. Lääkärit vaan eivät oikeen saa aikaan tehdä juuri näitä terstejä, ja uutta aikaa saa aina odottaa kauan, nyt lähete ihotaudeille on tulossa kutsu sinne.

Nimim. rasvaa kehiin

3

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergiaepäily

      Itse olen sairaslomalla mahdollisen kemikaaliepäilyn takia. Minulta ei ole otettu allergia arvoa verestä. Paheneeko oireet töistä? Minulla paheni. Urticariaa minulla ei ollut, mutta punoitusta oli. Ihottuma näpyt hankalia, ja töissä myös ilmestyi rakkoja. No ne alkoivat helpottaa sairaslomalla. Ei kannata altistaa itseään enempää kemikaaleille. Ettei tule pahempaa allergista reaktiota.

      • sairastava.

        Minulla on ollut atooppinen iho koko elämäni, mutta nyt sairaus on pahentunut ja erilaisia lääkkeitä ja rasvoja on n.20. Hoito vaatii aikaa ja sitoutumista.


      • sairastava. kirjoitti:

        Minulla on ollut atooppinen iho koko elämäni, mutta nyt sairaus on pahentunut ja erilaisia lääkkeitä ja rasvoja on n.20. Hoito vaatii aikaa ja sitoutumista.

        kärsivä täälläkin. Olen atoopikko ja kärsinyt jo vuosia ihottumasta käsissä. Tänään juuri kävin ihotautilääkärillä joka määräsi voiteita joka lähtöön. Sanoi kyllä ettei tämä minun ihottuma enää ole atooppista, mutta taustalla on merkitystä tähän. Katsotaan paraneeko koskaan... Kädet todella kipeet tällä hetkellä. En edes muista enää millaista on kun on terve iho!!! Ei tää oo kivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe