Terve, onko ehdotuksia miten saisin suoristettua :
- taittuneen ja takaisin taivutetun RST-kaiteen (taittunut kohta lytyssä)
- useammin kuin kerran kivillä käyneen vetolaitteen alaevän (aika haitarilla)
??? Hitsaushommiin en kyllä noitten kanssa lähde, ainakaan tällä kerralla
- taittuneen ja takaisin taivutetun RST-kaiteen (taittunut kohta lytyssä)
- useammin kuin kerran kivillä käyneen vetolaitteen alaevän (aika haitarilla)
??? Hitsaushommiin en kyllä noitten kanssa lähde, ainakaan tällä kerralla
Vastaukset 9
Vanhimmat
neuvoa kun ise jo rajasit ehkä ainoan korjausmenetelmän pois.
itse en keksi oikein muuta kun hitsaamisen, jos kaiteet haluaa kuntoon. itse korjautin http://www.retkeilysaaret.fi sivun mainoksen putiikissa omia juttujani. muuta kainoa en keksi....
paat sen putken vettä täyteen ja tulpat päihin. sitten tohottelet sitä painunutta kohtaa kunnes höyryn paine pullistaa suoraksi. Muista suojautua mahdolliselta räjähdykseltä jos ryhdyt tähän!!!
jäätyessäänkin vesi tekee saman , eikä polta ketään ulos purkautuessaan , mutta sulla pitää joko olla iso pakastin tai sitten odottelet seuraavia kunnon pakkasia.
tullut korjattu ns. vapahtajateipillä.
Älä nyt pehmosia puhu, kyllä sun korkkis lentää päistä ennen kuin putken lommot suoristuu. Kummassakin tapauksessa. Kas kun et ehdottanut vain toisen pään tulppausta ja pierasua toieen päähän.
No jos tulppaamiseen käyttää vaikka päihin hitsattuja lappuja niin tuskin heti lentää mihkään... eri asia jääkö päät sitten nätiksi :D
mutta eikös tämä kysyjä nimenomaan halunnut vältellä hitsauksia? Pullonkorkit ei ihan totta auta. Ja mietihän minkälainen paine täytyisi saada aikaan, jotta lommahtanut esim. 1,5 mm rosteriputki juuri lommahduksen kohdalta suoristuisi. Vierestä repeää ja silmille tulee, just niinkuin entisellä eukolla. Älkää kokeilko, missään tapauksessa. Ja jäädyttäminen halkaisee takuuvarmasti putken. Kas kun ette ehdota perunoiden istutusta, kasvaessaan pullistavat putken juuri oikealta kohdalta ja sen lisäksi perunan voipi syödä ja pullistaa vielä oman mahansa.
Kyllä minä ihan tosissaan kyselin. Kaide ei kovinkaan lytyssä, joten ajattelin että voisi olla joku puristin millä sen saa lyttykohdasta takas pyöreäksi. Ja kait se evä pitää vaan lämmittämällä ja pihdeillä vääntämällä yrittää suoristaa
Minulla oli kaareva keulakaide vääntynyt kun vene oli jäännyt laiturin alle. Kuumensin sen punaiseksi ja taivuttelin alkuperäiseen muotoon ja puristin ruuvipenkissä 'pyöreäksi'. Sisään lommahtanutta kohtaa en edes yrittänyt saada ulos.